PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezydencję czas zacząć

Autor: Piotr Stefaniak
01-07-2011 00:00
Prezydencję czas zacząć

Mikołaj Dowgielewicz, pełnomocnik rządu ds. polskiej prezydencji w UE, rozmawia z dziennikarzem wnp.pl o priorytetach naszego przywództwa.

Każda prezydencja przyjmuje priorytety i programy. Jak one powstają - jako samodzielne propozycje polityczne rządów poszczególnych krajów czy jako wybór spośród wątków głównego nurtu spraw unijnych i z harmonogramu bieżących prac jej organów?
Priorytety przyjmowane przez państwo sprawujące prezydencję tradycyjnie odzwierciedlają zarówno toczące się w UE procesy legislacyjne i decyzyjne, jak i "autorskie", polityczne propozycje państwa sprawującego przewodnictwo w Unii.

Konieczne są oba elementy i oba wzajemnie się uzupełniają. Praca nad nowymi dyrektywami lub rozporządzeniami zazwyczaj rozciąga się na kilka lat, stąd kolejne prezydencje muszą dbać o sprawny przebieg negocjacji.

Co więcej, mogą one nadać wybranym procesom priorytet i dbać o ich przyspieszenie (co oczywiście nie znaczy, że pozostałe toczące się procesy są zaniedbywane).

Jednak równie ważną rolą prezydencji jest formułowanie nowych propozycji, uruchamianie nowych debat politycznych, które docelowo mogą się zakończyć zmianami w unijnym prawie.

Formułując swoje idee, państwo członkowskie musi jednak uwzględniać podstawowy fakt - prezydencja działa w imieniu wszystkich państw członkowskich, a zatem nie może kierować się swoim własnym, narodowym interesem.

Na polską prezydencję przypadnie początek dyskusji nad trzema ważnymi projektami: zmiany zasad finansowania budżetu UE, założeń budżetu na lata 2014-20 oraz Paktu Solidarności Europejskiej. Jak te zadania mają się do przyjętych przez Polskę priorytetów?

- Nie jest zaskoczeniem, że budżet unijny jest traktowany jako część pierwszego priorytetu polskiej prezydencji ("Integracja jako źródło wzrostu").

Zdaniem polskiego rządu, w czasach kryzysu to właśnie budżet unijny powinien się stać narzędziem inwestycyjnym, które istotnie przyczyni się do wzrostu gospodarczego UE. Głównym elementem polityki inwestycyjnej Unii jest i powinna pozostać polityka spójności, służąca realizacji celów strategii "Europa 2020".

Wśród tematów, nad którymi polska prezydencja będzie chciała się pochylić ze szczególną uwagą, znajdą się m.in. kwestie ustalenia źródeł dochodu własnego budżetu Unii, przyszłości unijnej polityki spójności oraz reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

W marcu Rada Ministrów przyjęła trzy priorytety polskiej prezydencji. Zacznijmy od pierwszego - integracji europejskiej jako źródła wzrostu. Co kryje się za tym określeniem?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP