Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Problematyczny handel emisjami

Autor: Dariusz Ciepiela
02-02-2006 00:00

27 grudnia 2005 r. rząd przyjął rozporządzenie w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2005-2007. Wciąż jeszcze nie wiadomo, kiedy polskie firmy będą mogły handlować pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla.

Nawet gdyby wszelkie akty prawne umożliwiające handel emisjami były już gotowe, polskie firmy nie mogłyby zarabiać w ten sposób. Duża część krajowych przedsiębiorstw zupełnie nie jest przygotowana do nowych wyzwań.
– Jeśli chodzi o przygotowanie polskich przedsiębiorstw do uczestnictwa w systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, to można te firmy podzielić generalnie na dwie grupy – ocenia Marcin Goszyk, dział usług doradczych PricewaterhouseCoopers. – Pierwszą są przedsiębiorstwa będące podmiotami zależnymi od zachodnich inwestorów, np. EdF czy Vattenfall. Są one lepiej przygotowane do handlu uprawnieniami, ponieważ metodologię i know-how, jak poruszać się w tym systemie, zapewniają im ich inwestorzy.

Zdaniem Marcina Goszyka firmy należące do Skarbu Państwa są prawdopodobnie gorzej przygotowane. Wynika to z tego, że system handlu emisjami jest wdrażany w Polsce ze znacznym opóźnieniem, a niezbędne akty prawne ukazały się późno lub nie ma ich jeszcze wcale. To z nich polskie przedsiębiorstwa mają czerpać wiedzę dotyczącą tego, w jakim obszarze się poruszają, ile będą miały przyznanych limitów, jakie będą możliwości zawierania transakcji, w jakim zakresie i pod jakimi warunkami możliwe będzie przenoszenie niewykorzystanych uprawnień na kolejny rok rozliczeniowy.

W Polsce np. wciąż nie wiadomo, w jakim zakresie można będzie przenosić nadwyżki z jednego roku na kolejny, a dla przedsiębiorstw jest bardzo istotny aspekt, wpływający na obraną strategię handlową.

Jak prognozuje Goszyk, prawdopodobnie nie będzie można przenosić uprawnień pomiędzy okresami rozliczeniowymi, czyli z roku 2007 przenieść je na rok 2008. W innych krajach objętych EU-ETS uwarunkowania i możliwości przenoszenia uprawnień na następny rok w ramach jednego okresu rozliczeniowego są zróżnicowane w przypadku poszczególnych krajów.

Kolejny prawdopodobny powód gorszego przygotowania niektórych polskich przedsiębiorstw do handlu pozwoleniami to fakt, że w przypadku niektórych z nich kwestia przygotowań do uczestnictwa w EU-ETS nie należała do priorytetów. W sektorze elektroenergetycznym w ostatnim czasie pojawiły się nowe strategie konsolidacji pionowej i poziomej oraz kierunków prywatyzacji. Zarządy tych firm koncentrowały się głównie na kwestiach strategii.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP