PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Problemy z nowymi blokami energetycznymi

Autor: Dariusz Ciepiela
25-04-2007 00:00
Problemy z nowymi blokami energetycznymi
Jarosław Mlonka, prezes Foster Wheeler energia Polsa, przekonuje, że w Europie Środkowo-Wschodniej zauważalny jest wzrost zainteresowania kotłami na parametry nadkrytyczne - Wzorst cen sutowców i wyrobów gotowych niezbędnych do realizacji projektów przekłada się na 20-30 proc. wzrost cen urządzeń - podkreśla Anna Koptykowska z Alstom Power - Wprowadzenie nowych technologii wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań

W roku 2007 zapadną decyzje o budowie co najmniej trzech nowych bloków w polskich elektrowniach. Prawdopodobnie wszystkie będą oparte na nowocześniejszej technologii niż bloki działające lub budowane - to dobra wiadomość. Zła jest taka, że nowe bloki będą droższe i będą dłużej budowane.

Obecnie powstają trzy nowe bloki w elektrowniach Pątnów, Łagisza i Bełchatów. W tym roku prawdopodobnie zapadnią decyzje o budowie bloków w elektrowniach Halemba i Blachownia oraz elektrociepłowni Bielsko-Biała. Być może zostaną podjęte decyzje o budowie innych jednostek. Mniej więcej wiadomo w jakich technologiach będą nowe bloki powstawały.
- Europejscy producenci energii elektrycznej są bardzo mocno zorientowani na ograniczanie emisji dwutlenku węgla, w związku z czym należy spodziewać się dalszego rozwoju technologii wykorzystujących biopaliwa oraz źródła odnawialne - mówi Jarosław Mlonka, prezes Foster Wheeler Energia Polska.

- Drugim trendem rozwojowym będzie podwyższanie sprawności generacji i budowa źródeł konwencjonalnych w oparciu o kotły parowe na parametry nadkrytyczne i ultranadkrytyczne. Takie jednostki powstają już w Polsce: w Łagiszy, Bełchatowie i Pątnowie - dodaje Mlonka.

W Niemczech budowanych lub planowanych do budowy jest ponad 20 podobnych bloków energetycznych. Jak przekonuje Mlonka, również w Europie Środkowo- wschodniej zauważalny jest wzrost zainteresowania kotłami na parametry nadkrytyczne.

- Innym obiecującym kierunkiem rozwoju technologii w energetyce, ograniczającym emisję gazów cieplarnianych, jest spalanie paliw wysokowęglowych w atmosferze wzbogaconej w tlen. Obecnie ta technologia jest na etapie przygotowań projektu demonstracyjnego, bierzemy pod uwagę różne lokalizacje, także w Polsce - dodaje Jarosław Mlonka.

Andrzej Twardowski, dyrektor zakładu elektrowni Alstom Power, przypomina, że wprowadzenie nowych technologii wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Wskazuje, że na rynkach zagranicznych, np. niemieckim, który jest technologicznie najbardziej rozwinięty w zakresie bloków opalanych węglem, zmierza się w kierunku podwyższania parametrów i osiągania tzw. parametrów superkrytycznych lub ultrasuperkrytycznych, gdzie temperatura pary wynosi ok. 700 stopni Celsjusza.

- Czy w Polsce również taki kierunek będziemy obserwować, zależeć będzie od relacji pomiędzy ceną energii, ceną inwestycji w blok i ceną paliwa. Zakładam jednak, że wszystkie kolejne bloki będą miały coraz wyższe parametry pary, żeby osiągnąć większą sprawność. Podnoszenie parametrów pary powoduje, że wchodzi się w zupełnie nowe technologie materiałowe, zarówno w części kotłowej, jak i turbinowej - przekonuje Andrzej Twardowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP