PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Program dla energetyki - bardziej diagnoza, niż recepta

Autor: Dariusz Ciepiela
14-04-2006 00:00
Program dla energetyki - bardziej diagnoza, niż recepta
Polska energetyka na tle europy <B>Tomasz Wilczak, wiceminister gospodarki:</B>
? Pewne elementy programu będą musiały być wdrożone szybciej niż inne, do nich należą działania związane z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych. 5 kwietnia podczas wizyty w Brukseli będziemy prezentować cały Program oraz działania związane z kontraktami długoterminowymi. Banki są gotowe do dyskusji na temat restrukturyzacji lub likwidacji KDT. Zakończyliśmy rozmowy z poszczególnymi wytwórcami posiadającymi KDT, zgodnie z założeniami, kolejnym etapem powinna być opinia banków, które sfinansowały inwestycje w moce wytwórcze objęte KDT.
Zakładamy, że inwestycje, które przez ostatnie kilka lat nie mogły ruszyć z powodu braku zamknięcia finansowania, np. w Pątnowie, Łagiszy i Bełchatowie, przy konsolidacji pionowej będą mogły być dopięte. Kolejne programy inwestycyjne będą przedstawiane przez poszczególne podmioty, które powstaną po konsolidacji. Inwestycje te mogą być współfinansowane ze środków unijnych, a także realizowane przez inwestorów branżowych oraz przy pomocy kredytów, które będą zaciągane pod majątek skonsolidowanych podmiotów. Udziały państwa w niektórych europejskich koncernach energetycznych

Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził - to stare powiedzenie pasuje do dyskusji o "Programie dla elektroenergetyki".

Opinie na temat dokumentu zaakceptowanego przez rząd są różne – od bardzo przychylnych do bardzo negatywnych. Treść komentarzy – co nie powinno dziwić – jest uzależniona od tego, kto je wypowiada. Inne zdanie mają prezesi państwowych firm, a inne przedstawiciele zagranicznych koncernów, eksperci i doradcy. Nie brak wśród nich ani zadowolonych, ani zawiedzionych.
Większość osób komentujących Program dla elektroenergetyki zgadza się, że dosyć poprawnie opisano w nim aktualny stan sektora i najważniejsze stojące przed nim wyzwania. Problem w tym, że nie pokazano, jak te problemy rozwiązać.

– W Programie dla energetyki jest mowa np. o konieczności modernizacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, budowie nowych źródeł wytwarzania, ale nie powiedziano w jednoznaczny sposób, jak sfinansować te przedsięwzięcia – wskazuje Andrzej Czerwiński, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. energetyki, poseł Platformy Obywatelskiej. – W praktyce są tylko dwa źródła finansowania: albo obciążenie końcowego odbiorcy przez wzrost cen energii, albo szukanie inwestora i obniżanie kosztów działalności. Na ten temat nic w Programie nie ma.

Podobnie jest z uruchomieniem połączenia 750 kV z Ukrainą, zbudowaniem sieci przesyłowej na Litwę, zwiększeniem połączeń z Niemcami – zapisano, że te inwestycje trzeba zrealizować, lecz nie określono, kto to ma zrobić, w jakim czasie, kto to sfinansuje.

W programie stwierdzono, że konieczny jest wzrost produkcji zielonej energii, ale nie powiedziano, w jaki sposób to osiągnąć. Nie wiadomo też, czy to ma być np. energia wiatrowa, energia z biomasy czy z innych źródeł. Mowa jest o konieczności spełnienia zobowiązań międzynarodowych odnośnie ograniczenia emisji CO2, NOx i SO2, ale i tu mamy do czynienia z sygnalizowaniem problemów bez wskazania sposobu i harmonogramu ich rozwiązania.

– Napisano o konieczności likwidacji KDT, ale nad tym tematem dyskutował już rząd poprzedniej kadencji i zawsze kończyło się na debacie – dodaje Andrzej Czerwiński. – Teraz również czytamy, że trzeba rozwiązać KDT, sugeruje się, że mogą zostać wprowadzone opłaty kompensacyjne, ale jeszcze nie rozpoczęto dyskusji na ten temat, a banki i elektrownie to podmioty najważniejsze w podejmowaniu decyzji.

Zdaniem posła Czerwińskiego, krytycznie należy ocenić pomysł powołania Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Przekonuje on, że stworzenie dużego, narodowego lidera zburzy konkurencję na polskim rynku, a i tak nie stworzy podmiotu zdolnego do konkurowania z wielkimi międzynarodowymi koncernami.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP