Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Program odejść w Mittal Steel: Dla wybranych?

Autor: Renata Dudała
03-02-2005 00:00
Program odejść w Mittal Steel: Dla wybranych?

Prawie tysiąc osób zgłosiło chęć odejścia z pracy w koncernie Mittal Steel Poland w ramach ogłoszonego w grudniu ub. roku przez zarząd firmy programu dobrowolnych odejść.

Zdaniem NSZZ Solidarność Huty Katowice skierowany głównie dla pracowników administracji program dzieli pracowników koncernu na lepszych i gorszych. Według szacunków deklarację odejścia z pracy w ramach programu złoży ok. 5-7 proc. spośród około 14,5 tys. pracowników. Większość zainteresowanych odejściem to - jak przewidywano - pracownicy administracji koncernu.
- Program Dobrowolnych Odejść(PDO), wynikający ze zobowiązań zawartych w Pakiecie Socjalnym dla pracowników spółki, uruchomiono w grudniu 2004 roku - mówi Andrzej Krzyształowski z biura prasowego Mittal Steel Poland. - Pracownicy spółki zainteresowani rozwiązaniem umowy o pracę na mocy porozumienia stron mogą otrzymać odprawy w łącznej wysokości 30 - lub 31 krotności miesięcznego wynagrodzenia.

Zdaniem Krzyształowskiego ostateczna liczba odchodzących, którzy otrzymają wielotysięczne odprawy pieniężne, będzie znana na dniach. Złożone wnioski zostaną przeanalizowane i wtedy będzie wiadomo, ilu pracowników otrzyma ostatecznie propozycję odejścia w zamian za odprawę. Zarząd koncernu nie ujawnia kosztów programu. Średnie miesięczne wynagrodzenie w koncernie to blisko 3,1 tys. zł brutto. Odejście prawie tysiąca osób i wypłacenie im odpraw w wysokości 30- lub 31-krotności wynagrodzenia wiąże się z poniesieniem przez koncern kosztu rzędu 90 mln zł brutto. Ostateczny koszt programu może być jednak wyższy. Większość deklarujących chęć odejścia z koncernu to pracownicy administracji, gdzie wynagrodzenia są wyższe. Pracownik administracji zarabiający 5 tys. zł brutto może otrzymać 150-155 tys. zł odprawy. Odprawy- jak zaznaczono - nie mogą być niższe niż 43 tys. zł.

Inwestor strategiczny koncernu w zawartym ze związkami zawodowymi pakiecie socjalnym daje pracownikom gwarancje zatrudnienia do końca 2009 roku. Mittal Steel Poland przewiduje jednak obniżenie zatrudnienia z obecnych ok. 14,5 tys. osób do 10,4 tys. w końcu 2006 r.

- Celem PDO była redukcja zatrudnienia na średnim szczeblu zarządzania, ale już teraz widać, że był to chybiony program - ocenia Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Huty Katowice. - Już teraz wiadomo, że korzystać z niego będą najlepiej zarabiający pracownicy, którzy po odejściu ze spółki nie będą mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem nowej pracy. Dla reszty jest Program Osłonowy (PO), gdzie zapisano dużo gorsze warunki finansowe. W czeskiej hucie, kontrolowanej przez Mittal Steel obowiązuje jeden program dla wszystkich. U nas są dwa, co ze zrozumiałych względów dzieli pracowników na lepszych i gorszych. Nie mamy wpływu na to, jak pracodawca dzieli własne pieniądze, ale na pewno nie zgodzimy się na nierówne traktowanie pracowników.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP