PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prywatyzacja po nowemu. Nie wszystko i nie każdemu

Autor: Adam Sofuł
20-02-2015 10:58 |  aktualizacja: 20-02-2015 11:22
Prywatyzacja po nowemu. Nie wszystko i nie każdemu

foto: andrzejwawok.com, Paweł Pawłowski / Żelazna Studio, materiały prasowe sejmu, shutterstock

<b>Jacek Socha, partner w PwC, były minister skarbu </b><br />

- Nie mam problemu z tym, że rząd chce chronić te sektory i firmy, które uznaje za strategiczne. Trzeba jednak przy konstruowaniu takiej ustawy zachować ostrożność, by nie iść za daleko.
<b>Maks Kraczkowski z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji gospodarki </b>- Sądzę, że nowa ustawa będzie dotyczyć jedynie firm państwowych. Trudno mi sobie wyobrazić takie ograniczenia w odniesieniu do firm prywatnych; wymagałoby to raczej dalej idących zmian w prawie.

Skończył się okres intensywnej prywatyzacji. Od dłuższego czasu kolejne rządy zajmowały stanowisko, że jednak nie wszystko jest na sprzedaż... Obecny gabinet idzie dalej: nie wszystko i nie każdemu.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by jeszcze w tym roku powstała ustawa zapobiegająca napływowi niepożądanego kapitału w ramach inwestycji bezpośrednich - kapitału zagrażającego bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu RP. Określałaby ona listę podmiotów, w których nabycie udziałów wymagałoby zgody ministra. Rząd chciałby, aby stosowne przepisy weszły w życie jeszcze w I półroczu 2015 r.
Według wstępnych założeń, ochroną zostaną objęte firmy z sektora zbrojeniowego, działające w obszarze technologii służących wsparciu lub zaopatrzeniu służb specjalnych, przedsiębiorstwa produkujące nawozy sztuczne i zaopatrujące nas w energię.

Powrót do ręcznego sterowania? Trochę tak. Ale takie praktyki nie są na świecie niczym nadzwyczajnym. - Każde państwo może definiować swoje obszary bezpieczeństwa. I my chcemy to zrobić - twierdzi minister skarbu Włodzimierz Karpiński. I wyjaśnia: - Założyliśmy, że organem kontroli stanie się minister Skarbu Państwa, który będzie mógł zgłosić sprzeciw w stosunku do czynności nabycia akcji spółki objętej przepisami ustawy. Spółki te będą wskazane w rozporządzeniu wydawanym przez Radę Ministrów, które z kolei będzie uwzględniało kryteria określone w ustawie - wśród nich istotny udział danego podmiotu w rynku oraz skalę prowadzonej działalności. Nabycie akcji bez wymaganego zawiadomienia organu kontroli lub pomimo jego sprzeciwu będzie nieważne, a z akcji nie będzie można wykonywać prawa głosu.

Aspekt chemiczny

W polskim przypadku alarm wywołała próba wrogiego przejęcia przez rosyjski kapitał Grupy Azoty. W jakimś stopniu także groźba przejmowania poszukiwawczo-wydobywczych koncesji na gaz z łupków.

Rosyjski kapitał od lat zresztą powodował wzmożoną czujność kolejnych rządów. Tak było, gdy udziałem w prywatyzacji Lotosu zainteresowało się konsorcjum brytyjskiego Rotch Energy i rosyjskiego Łukoila. A gdy rosyjski Sbierbank nie wykluczał inwestycji w polski sektor bankowy, KNF natychmiast skonsultowała się z ABW.

No i wspomniana próba przejęcia Azotów przez rosyjski Acron...Można powiedzieć: zbawienna, bo w pewnym stopniu wymusiła to, czego rządom nie udawało się zrobić przez lata - konsolidację branży. Zdaniem MSP, przykład udanej obrony Azotów przed wrogim przejęciem pokazuje jednak, że potrzebne są skuteczne narzędzia ochrony polskiego rynku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP