Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prywatyzacja = weryfikacja

Autor: Dariusz Ciepiela
23-11-2004 00:00
Prywatyzacja = weryfikacja
Dariusz Marzec, wiceminister skarbu przewiduje, że Enea trafi na giełdę w przyszłym roku

Przedstawiciele skonsolidowanych grup dystrybutorów energii elektrycznej przekonują, że w ich firmach wszystko funkcjonuje “prawie bardzo dobrze”. Czy ten optymizm jest uzasadniony, przekonamy się w chwili prywatyzacji grup.

– Pojawiły się już efekty skali, m.in. oszczędności w zakupach energii i kosztach rynku bilansującego – mówi o najważniejszych efektach konsolidacji Katarzyna Wierska-Kuberka, dyrektor Departamentu Polityki Personalnej i Komunikacji koncernu Energia Pro. – Ustalenie wspólnej polityki marketingowej i komunikacyjnej przynosi również wymierne oszczędności. Długofalowa polityka koncernu zakłada podwyższenie wartości przedsiębiorstwa i wzmocnienie jego pozycji na rynku. Działamy w obszarze podniesienia jakości obsługi klientów – ujednolicenia zasad realizacji czynności w firmie, ich standaryzacji jak również skrócenia czasu załatwiania spraw związanych z przyłączeniem odbiorców do sieci oraz obniżenia kosztów działalności.
Jak uważa Katarzyna Wierska-Kuberka najważniejszą sprawą w procesie konsolidacji było przełamanie barier nieufności wśród pracowników zakładów energetycznych włączonych w proces konsolidacji. Jej zdaniem z perspektywy czasu pracownicy Energi Pro wiedzą już, że zachwianie poczucia bezpieczeństwa, wynikające z obaw przed tym co nieznane, jakie było ich udziałem podczas prac konsolidacyjnych, okazało się bezzasadne.

– Trudne, a przede wszystkim rozłożone w czasie jest budowanie wspólnej świadomości i tożsamości firmy. Wymaga to zmiany w świadomości pracowników i przezwyciężenie różnic mentalnych i przyzwyczajeń funkcjonujących w poszczególnych oddziałach - ocenia Marian Kłysz, prezes Enionu, najmłodszej skonsolidowanej grupy dystrybucyjnej, działającej od 1 lipca br.

Pierwsze oszczędności

Teoretycznie jednym z podstawowych efektów konsolidacji są oszczędności w funkcjonowaniu grupy. W przypadku Enionu i Energii Pro, grup działających zaledwie po kilka miesięcy, trudno jeszcze mówić o konkretnych oszczędnościach.

– Konsolidacja to proces, którego wymierne korzyści będą możliwe do ocenienia w dłuższym horyzoncie czasowym – zauważa prezes Kłysz. – Ponieważ firma funkcjonuje w nowych strukturach dopiero trzy miesiące, trudno w tej chwili o jednoznaczne podsumowania. Ewidentne korzyści wynikające z konsolidacji widać w zmniejszeniu kosztów udziału w rynku bilansującym. Również zwiększenie ilości zakupionej energii elektrycznej pozwala na uzyskanie dobrej pozycji negocjacyjnej z dostawcami a więc zmniejszenie ceny zakupu energii. Wynika to z faktu, że Enion jest dużym podmiotem na rynku, który np. w sierpniu br. kupił – 1,22 TWh za kwotę blisko 146 mln zł.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Dariusz Marzec, wiceminister skarbu przewiduje, że Enea trafi na giełdę w przyszłym roku  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP