Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przemysł i nauka: koniecznie razem

Autor: Wojciech Kwinta
19-10-2013 09:00 |  aktualizacja: 19-10-2013 08:56
Przemysł i nauka: koniecznie razem
<b>Leszek Grabarczyk<br />
zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju </b><br /><br />

- Zaangażowanie przedsiębiorców w badania naukowe i prace rozwojowe ma strategiczne znaczenie dla powodzenia zarządzanych przez nas projektów.

Współpraca uczelni z przedsiębiorstwami to jeden z warunków budowy innowacyjnej gospodarki. Nakłady na wspólne przedsięwzięcia są coraz większe, ale droga do sukcesu wyboista.

Nakłady na działalność badawczo- rozwojową (B+R) mają w Polsce osiągnąć w 2020 r. poziom 1,7 proc. PKB. Na razie jednak stanowią jedynie jego 0,7 proc. Owszem, są mniejsze niż na przykład w Czechach czy na Węgrzech, ale jednak wzrosły o ponad 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez rząd, finansowy wkład państwa w działalność badawczo-rozwojową nie powinien przekraczać 40-50 proc. wszystkich przeznaczonych na nią środków. Resztę powinni wyłożyć przedsiębiorcy. Tymczasem wciąż jest ona finansowana ze środków publicznych w dwóch trzecich. To niedobrze.

- Niski poziom inwestycji sektora prywatnego pozbawia nasz kraj proinnowacyjnych bodźców - komentuje Magdalena Burnat-Mikosz, partner i lider działu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej w Deloitte.

- Bo to właśnie przedsiębiorcy są w stanie najskuteczniej wskazywać naukowcom takie kierunki badań, których wyniki można potem efektywnie komercjalizować.

Z drugiej strony, biznes docenia jednak znaczenie innowacyjnych przedsięwzięć. Według "Globalnego Barometru Innowacji", 96 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że mają one dla gospodarki znaczenie strategiczne. I nie jest to tylko czcza deklaracja: oto na przykład Program Innowacyjna Gospodarka biznes finansuje już w połowie.

Od umowy do wdrożenia

Możliwości kooperacji biznesowo-naukowej jest wiele: od organizowania szkoleń, poprzez przeprowadzanie ekspertyz i badań zlecanych przez firmy, po realizację wspólnych projektów innowacyjnych. Wsparcie mają zapewnić instytucje z otoczenia biznesu; takie jak parki technologiczne, inkubatory innowacyjności, fundusze zalążkowe, sieci aniołów biznesu czy centra transferu technologii.

- Najbardziej bezpośrednia forma współpracy zakładu przemysłowego z uczelnią polega na zawarciu dwustronnej umowy - tłumaczy prof. Tomasz Szmuc, prorektor ds. współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
<b>Leszek Grabarczyk<br />
zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju </b><br /><br />

- Zaangażowanie przedsiębiorców w badania naukowe i prace rozwojowe ma strategiczne znaczenie dla powodzenia zarządzanych przez nas projektów.
 SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP