PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przemysł powoli powraca. Tylko jaki?

Autor: Piotr Myszor
25-06-2016 08:05 |  aktualizacja: 25-06-2016 08:15
Przemysł powoli powraca. Tylko jaki?

Co dalej z reindustrializacją europejskiej gospodarki? Mimo pęknięcia między deklaracjami polityków a faktami, kluczowe pytanie nie brzmi już dziś - "czy przemysł", lecz "jaki przemysł" w Europie.

Pomysł był kuszący: tania i brudna produkcja przemysłowa powinna "gnębić" inne regiony, a my, Europejczycy z wyżyn klimatyzowanych biurowców mielibyśmy kreować, doradzać i korygować, nie brudząc rąk i białych kołnierzyków.
W końcu XX wieku i na początku XXI tak to działało. W skali globalnej PKB rosło, a łatwo dostępne kredyty pozwalały na finansowanie kolejnych, nawet wydumanych, projektów. Kiedy bańka inwestycyjna pękła, okazało się, że oparcie wzrostu wyłącznie na sektorze usług i finansach to mrzonka. 

Koniec iluzji

- Jedną z wielkich iluzji końca XX wieku było przekonanie, że przyszłość gospodarki opiera się na usługach i towarzyszące temu przekonaniu przenoszenie produkcji przemysłowej poza Europę. Od końca pierwszej dekady naszego stulecia ta iluzja zaczęła odchodzić w przeszłość i europejscy politycy zaczęli szukać sposobów, żeby pomóc przemysłowi - tak widzi ten proces Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W roku 2007 wzrost gospodarczy strefy euro był jeszcze dodatni. W pierwszym kwartale kolejnego roku produkcja przemysłowa spadła w Irlandii, a w drugim kwartale - we Włoszech. W roku 2009 po raz pierwszy od powstania strefy euro wszystkie należące do niej kraje odnotowały spadek PKB rok do roku.

Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, wskazuje, że wyjście z kryzysu było znacznie łatwiejsze dla Niemiec, które utrzymały wyższy poziom udziału produkcji przemysłowej w PKB, niż dla Francji czy Wielkiej Brytanii, które postawiły na sektor usług.

W unijnej nomenklaturze zaczęło robić karierę słowo reindustrializacja. Unijna administracja przewidziała spore nakłady na pobudzenie przemysłu, a ściślej mówiąc - wybranych jego gałęzi. Program wsparcia innowacji Horyzont 2020 dysponuje budżetem ok. 80 mld euro. Kolejne pieniądze ma wtłoczyć w europejski przemysł tzw. Plan Junckera, przewidujący wydanie około 300 mld euro. Plan ma prowadzić do pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach - szeroko rozumianej infrastrukturze oraz sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Zakłada tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych w celu generowania wzrostu gospodarczego i wysokiej jakości miejsc pracy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP