Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przewoźnicy szykują się do zakupów taboru

Autor: Krzysztof Orłowski
13-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 16-05-2008 08:54
Przewoźnicy szykują się do zakupów taboru
<b>Bogdan Tofilski</b>, dyrektor handlowy PTKiGK Rybnik:
Polscy przewoźnicy dysponują, moim zdaniem, dostatecznie dużą fl otą wagonów otwartych węglarek. W najbliższym czasie będą więc raczej starali się je lepiej wykorzystywać, a nie kupować nowe. Utrzyma się natomiast zapotrzebowanie na wagony samowyładowcze, bo tu oczekiwania są spore. Myślę, że w najbliższym czasie pojawiać się będą nowe formy korzystania z taboru przez przewoźnika &#8211; nie na zasadzie prostego najmu &#8211; lecz transakcji, w których to dostarczający lokomotywy zapewnia obsługę serwisową, daje gwarancje niezawodności.  Tego typu usługi na rynku będą się rozwijały. <b>Janusz Kućmin</b>, generalny przedstawiciel Bombardier Transportation w Polsce:
Średni wiek lokomotyw w Polsce przekracza 20 lat. W Polsce w eksploatacji jest ok. 1500 lokomotyw elektrycznych. Wymiana fl oty jest więc nieuchronna.  Będzie się ona odbywać na dwa sposoby - równolegle będą miały miejsce - gruntowna przebudowa i modernizacja naprawy taboru tam gdzie jeszcze to jest możliwe oraz wprowadzanie nowych lokomotyw i wagonów. PKP Cargo wykonało pierwszy krok w tym kierunku. To jest nowa jakość - bo dzięki temu pojawiły się lokomotywy, które mogą bez przeszkód poruszać się w korytarzu Polska-Niemcy-Austria.

Wydatki polskich przewoźników na tabor w pierwszych miesiącach tego roku były większe niż w bardzo dobrym zeszłym roku. Producenci mają pełne portfele zamówień. Rozwój sytuacji na rynku przewozów kolejowych może jednak przyhamować plany zakupowe.

W zeszłym roku w polskich zakładach zakupionych zostało, według szacunków Zespołu Doradców Gospodarczych "Tor", 4500 wagonów. W tym roku spodziewać się można, że zamówienia wzrosną do 4800. Choć na mniejszą skalę, pozytywne trendy widać również w przypadku lokomotyw. W kwietniu odbył się debiut pierwszej z sześciu nowych wziętych w leasing przez PKP Cargo lokomotyw Traxx produkcji Bombardiera, które powstają częściowo w zakładzie koncernu we Wrocławiu.
To, że po raz pierwszy od ponad 10 lat pojawiły się nowe lokomotywy w PKP Cargo oraz fakt, że są to lokomotywy wielosystemowe, a więc mogące wyjeżdżać za granicę, to, zdaniem Janusza Kućmina, generalnego przedstawiciela Bombardier Transportation na Polskę, zupełnie nowa jakość. Spodziewa się on, że trend ten będzie kontynuowany.

- Myślę, że nie ma alternatywy. Posiadanie lokomotyw wielosystemowych to już nie tylko prestiż, ale również sprostanie wymogom nowoczesnego rynku. Coraz więcej klientów oczekuje od operatorów realizowania przewozów międzynarodowych - przekonuje Kućmin.

Zainteresowani nimi są również prywatni przewoźnicy - dwie lokomotywy Bombardiera wzięła w leasing rozpoczynająca działalność na polskim rynku fi rma ITL Polska (przejęta niedawno przez francuską kolej SNCF).

Janusz Kućmin przyznaje, że na razie sześć lokomotyw dla PKP Cargo oraz dwie dla ITL-u to nie są jeszcze liczby duże, ale, jego zdaniem, biorąc pod uwagę zastój, jaki na tym rynku panował wcześniej, to bardzo dobry znak. Dużą rolę w uruchomieniu tego procesu odegrało zaangażowanie fi rmy zajmującej się leasingiem lokomotyw - Angel Trains. To bardzo przyspieszyło termin dostawy lokomotyw.

Niezależnie od rzeczywiście przełomowego na polskim rynku pojawienia się nowych lokomotyw w PKP Cargo, w minionym roku fi rma ta po raz kolejny nie wykonała założonych planów, jeśli chodzi o wydatki na nowy tabor. Choć, jak zwraca uwagę Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych "Tor", przynajmniej po raz pierwszy udało jej się wydać tyle, ile zakładała - 200 mln zł na remonty i naprawy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP