Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przez centralizację do lepszych cen

Autor: Jerzy Dudała
28-05-2007 00:00 |  aktualizacja: 01-10-2007 18:06

W spółkach węglowych scentralizowano systemy zakupów, dzięki czemu mogą one uzyskiwać korzystniejsze ceny. Wiadomo, przy większym zamówieniu - dla całej spółki, a nie poszczególnych kopalń - łatwiej wynegocjować rabat. Nowy system działa niedługo, więc na razie za wcześnie na oszacowanie zysków.

Ocena w końcu roku
W Katowickim Holdingu Węglowym cały czas trwają zmiany, mające na celu zwiększenie efektywności i racjonalizację kosztów. W grudniu 2006 roku w KHW SA scentralizowano system zakupów. Obecnie to w biurze zarządu KHW, a nie na poziomie poszczególnych kopalń, negocjuje się zakup wyrobów i usług. Preferowane są większe umowy z dostawcami, co pozwala KHW wynegocjować niższe ceny.

Działania mające na celu racjonalizację kosztów można zaobserwować w wielu obszarach działalności Katowickiego Holdingu Węglowego. W ubiegłym roku firma, w ramach ogłoszonego przetargu, zmieniła ubezpieczyciela. Dzięki temu KHW zaoszczędzi na ubezpieczeniu majątkowym 20 mln zł w okresie trzech lat.

Model realizowany konsekwentnie w KHW zakłada dalsze centralizowanie kopalń i włączanie ich w centra wydobywcze. W roku 2006 połączono kopalnie Mysłowice i Wesoła, a wcześniej kopalnie Wujek i Śląsk. Docelowo w ramach KHW mają działać trzy centra wydobywcze, których zadaniem będzie skoncentrowanie się na działalności podstawowej, czyli na wydobyciu węgla.

- Sprawami finansowymi, handlowymi, czy gospodarką materiałową ma się docelowo zajmować biuro zarządu KHW - mówi Konrad Miterski, przewodniczący rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego. - Na razie jest stanowczo za wcześnie, by mówić o korzyściach płynących z centralizacji zakupów. Sądzę, że pierwsze wnioski będzie można wyciągnąć za parę miesięcy, kiedy zestawi się ze sobą pierwsze półrocze tego roku z analogicznym okresem roku 2006.

Drogą wyznaczoną przez KHW podąża Kompania Węglowa, która zmieniła swą strukturę organizacyjną i uruchomiła centra wydobywcze. W tej największej górniczej firmie w Europie, zatrudniającej 66,1 tys. osób, nowa struktura organizacyjna obowiązuje od 1 lutego br. Opiera się ona na pięciu pionach funkcjonalnych oraz czterech centrach wydobywczych. Koncentracja zadań dotyczących bieżącej produkcji węgla oraz zarządzania majątkiem podlega centrom wydobywczym.

- Kopalnie Kompanii Węglowej zajmują się teraz tylko i wyłącznie wydobyciem i mogą realizować niewielkie zakupy, do kwoty 3,5 tys. zł - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Istotne przetargi kumulują się w centrach wydobywczych oraz w centrali KW SA. Centra grupują po kilka kopalń, więc uzyskują lepsze ceny niż pojedyncze kopalnie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP