Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przez giełdę, bez inwestora strategicznego

Autor: Marcelina Gołębiewska
15-06-2004 00:00

Podczas debat gazowych I Kongresu "Nowego Przemysłu" PGNiG broniło renegocjowanego kontraktu na dostawy gazu z Rosji oraz koncepcji pozostawienia w strukturze PGNiG działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Spółka ogłosiła także nowy pomysł na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w gaz: import CNG (sprężonego gazu ziemnego) z Norwegii do Polski północno-zachodniej. PGNiG i Ministerstwo Skarbu jeszcze raz potwierdziły, że gazowa spółka zamierza zadebiutować na giełdzie najpóźniej w przyszłym roku.

- Uważamy, że nie ma potrzeby kierowania jakiejkolwiek emisji do inwestora strategicznego - powiedział 1 czerwca wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.
Marek Kossowski, prezes PGNiG: - Kiedy mówimy o oczekiwaniach potencjalnych inwestorów strategicznych wobec polskiego sektora gazowego, pomijamy to, że chcieliby oni wyższych cen gazu. Teraz to my płacimy za dywersyfikację, ponieważ koszty sprowadzanego gazu z zachodniej granicy (w imporcie, w obrocie hurtowym kształtują się na poziomie około 200 dol. za 1 tys. m sześc.), w zestawieniu z cenami, jakie płacą nam indywidualni odbiorcy sprawiają, że pracujemy na marżach ujemnych. PGNiG zaprasza na polski rynek, ale nie na takiej zasadzie, żeby rozbić firmę. Jesteśmy profesjonalni, mamy dobry produkt, po wydzieleniu operatora przesyłowego jesteśmy też proceduralnie gotowi do konkurowania.
Minister Tadeusz Soroka: - PGNiG chcemy prywatyzować po to, żeby poprawić sytuację w tej spółce - nie po to, żeby tylko zarobić na prywatyzacji. Równie ważne jest zachowanie kontroli nad PGNiG przez Skarb Państwa. Natomiast prawo do zakupu chcemy przekazać przede wszystkim do OFE. Celem, o którym mówił minister Skarbu Państwa Jacek Socha, jest bowiem również zapewnienie Otwartym Funduszom Emerytalnym możliwości inwestowania.
Bogdan Pilch, Gaz de France: - Pytanie, czy celem nadrzędnym jest zachowanie kontroli nad PGNiG - czy maksymalizacja przychodów z prywatyzacji. Gdyby dopuszczono inwestorów chociaż do spółek dystrybucyjnych, byłoby to bardzo korzystne dla rynku. Nie kwestionuję posiadanego przez PGNiG know-how, jednak także tutaj można coś jeszcze poprawić. Rozwiązanie to zapewniłoby też pieniądze na rozwój, których nie zapewnia prywatyzacja poprzez giełdę.

Paweł Kamiński, wiceprezes PGNiG: - Dlaczego strategia prywatyzacji Gaz de France poprzez giełdę jest dobra, a strategia PGNiG jest niedobra? Co do kapitału natomiast, to dlaczego GDF na Słowacji nie inwestuje kapitału tylko planuje w tym roku podwyżkę cen o 30, a w przyszłym o 40 proc.?

Bogdan Pilch, GDF: - Także Gaz de France przy prywatyzacji rozważa możliwość pozyskania partnera strategicznego. Pomimo kapitałów pięć do sześciu razy większych niż w PGNiG, GDF pozostaje na rynku europejskim małą firmą. Partner ma też uzupełnić know-how firmy w zakresie rynku energetycznego. Na Słowacji natomiast powstało konsorcjum z możliwością wejścia Gazpromu, gdzie poza GDF akcjonariuszem jest też Ruhrgas. Cena zapłacona za aktywa była bardzo wysoka, a jednym z warunków prywatyzacji było doprowadzenie w krótkim czasie do urealnienia cen, czyli odejście od subsydiowania skrośnego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP