Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przygotujmy się na chude lata

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
15-12-2004 00:00
Przygotujmy się na chude lata
Jacek Piechota, wiceminister gospodarki

"Kwestia bezpieczeństwa energetycznego Unii wiąże się z naciskiem na konkurencyjne ceny paliw. Jeżeli Polski węgiel nie będzie konkurencyjny wobec węgla wydobywanego w innych krajach, to Unia ine przyjmie rozwiązań zapewniających szczególne miejsce polskiemu górnictwu" - rozmowa z JACKIEM PIECHOTĄ, wiceministrem gospodarki.

Czy jest szansa, że zasoby polskiego węgla zostaną przez Unię Europejską uznane za rezerwę energetyczną Europy?
– Wciąż jeszcze w polityce unijnej zakłada się zmniejszenie w bilansie energetycznym udziału energii pierwotnej pochodzącej z paliw, których użycie wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Z tego względu stawia się na energetykę jądrową. Niemniej w Unii Europejskiej ciągle prowadzony jest też dialog na temat obecnej sytuacji w energetyce, wyciągane są wnioski z kryzysów energetycznych, które występowały ostatnio w różnych częściach globu. Zatem kwestia udziału polskiego węgla w zasobach energetycznych Unii jest nadal otwarta. Natomiast w warunkach konkurencji rynkowej o udziale polskiego węgla w rynku unijnym będzie decydować jego konkurencyjność – czytaj cena.

A gdyby podjęto decyzję, że polski węgiel będzie stanowił rezerwę energetyczną Europy, to dalej należałoby ograniczać wydobycie w polskich kopalniach?

– Nie dostrzegam możliwości, by Unia uznała, że – ze względu na szczególne znaczenie polskiego węgla dla bezpieczeństwa energetycznego Unii – możliwe jest dotowanie wydobycia w naszych kopalniach, bądź ograniczenie dostępu do unijnego rynku tańszego węgla z zewnątrz. Wybijmy to sobie z głowy! Kwestia bezpieczeństwa energetycznego Unii wiąże się z naciskiem na konkurencyjne ceny paliw. Jeżeli polski węgiel nie będzie konkurencyjny wobec węgla wydobywanego w innych krajach – szczególnie zaś wydobywanego metodą odkrywkową – to Unia nie przyjmie rozwiązań zapewniających szczególne miejsce polskiemu górnictwu. Unia zezwala na określone formy pomocy publicznej do 2010 roku. Między innymi chodzi o zgodę na dofinansowanie inwestycji początkowych w górnictwie. Ale cała ta pomoc odbywa się kosztem budżetów państw członkowskich, których dana sprawa dotyczy. W przypadku polskiego górnictwa musiałoby się to więc odbywać kosztem naszego budżetu. Do 2010 roku nie otrzymamy nic z unijnej kasy na górnictwo. Unia Europejska nie udziela bowiem pomocy z własnych funduszy na przedsięwzięcia realizowane w górnictwie węgla kamiennego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Jacek Piechota, wiceminister gospodarki  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP