PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przyszłość? Na wschodzie!

Autor: Piotr Apanowicz
13-11-2016 09:00
Przyszłość? Na wschodzie!

foto: Piotr Waniorek, Paweł Pawłowski / Żelazna Studio, Michał Oleksy

Silne strony Polski Wschodniej, jej potencjał i słabości zostały zdiagnozowane. Jednak sytuacja międzynarodowa i dynamika rynków każą godzić konsekwencje w działaniu z koniecznością weryfikowania recept na wzrost.

Szanse rozwojowe wschodnich województw Polski leżą nie tylko w kontynuowaniu działań, z których ten region jest już znany. Produkcja i eksport wyrobów mlecznych to jeden z filarów gospodarki makroregionu, ale trudno do jednej (owszem, nowoczesnej i ofensywnej) branży sprowadzać całość myślenia o perspektywach sporej części kraju.

Ludzie, którym zależy na przyszłości makroregionu, mówią o poszukiwaniu nowych sektorów, które mogłyby stać się motorami napędzającymi wzrost w przyszłości. Zapewne nie będzie jednej uniwersalnej recepty rozwojowej dla pięciu różnych województw, choć warto szukać tego, co wspólne. Zadecyduje suma działań, współpraca i - w ślad za deklarowanym - realne wparcie państwa.

Wciąż na dorobku

Polska Wschodnia, często traktowana jako całość na użytek różnego rodzaju analiz czy opracowań, nie jest wcale regionem jednorodnym. Dla przykładu: poziom bezrobocia waha się tu od zaledwie 7 proc. na Podlasiu do blisko 12 proc. na Podkarpaciu.

Faktem pozostaje natomiast, że - według najnowszych dostępnych danych Eurostatu (za 2014 rok) - to właśnie województwom wschodniego makroregionu najwięcej brakuje do doścignięcia przeciętnego poziomu Unii Europejskiej pod względem wysokości PKB na mieszkańca.

W województwach lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim ten wskaźnik wciąż pozostawał poniżej połowy średniej unijnej, podczas gdy w całej Polsce przekraczał 60 proc., a najlepsze pod tym względem województwo mazowieckie osiągnęło nawet w roku 2014 poziom 108 proc. średniej dla całej UE.

Co gorsza, w ostatnich latach dystans Polski Wschodniej do innych regionów kraju wcale się nie zmniejsza. W latach 2008-14 województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie zbliżyły się do średniej unijnej o 8-9 punktów procentowych, a województwo świętokrzyskie o zaledwie 4,5 proc. Tymczasem, średnio w całej Polsce było to blisko 10 punktów procentowych, a wiodące prym w naszym kraju Mazowsze wykonało w tym czasie skok o więcej niż 25 punktów procentowych!

Znamienne są również dane, z których wynika, że makroregion wschodni, zamieszkiwany przez więcej niż jedną piątą ludności całej Polski, tworzy jedynie około 15 proc. PKB naszego kraju, a także kreuje zaledwie 9 proc. wpływów z eksportu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 775 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 170 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP