PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Raport przemysłowy-Hutnictwo: Chaos w restrukturyzacji

Autor: Renata Dudała
16-02-2001 00:00

Po niemal dziesięciu latach restrukturyzacji polskie hutnictwo nadal nie przystaje do potrzeb unijnego, ale też i krajowego rynku, zarówno jakościowo jak i asortymentowo. Przekonanie, że cłami utrzyma się konkurencyjność okazało się złudne. Pogarsza się kondycja hutnictwa. Rośnie zadłużenie. Banki wycofują się z finansowania inwestycji w sektorze, a próby pozyskania inwestorów, jak dotąd, kończą się fiaskiem.

Według raportu Unii Europejskiej hutnictwo jest jednym z nielicznych przypadków nieudanej prywatyzacji i zbyt wolnej restrukturyzacji. Kto ponosi odpowiedzialność za chaotyczny przebieg restrukturyzacji? Dlaczego do tej pory nie udało się stworzyć skutecznych mechanizmów, pozwalających na restrukturyzację finansową? Czy uda się pozyskać inwestorów dla hut? Czy obowiązujący program restrukturyzacji można uznać za sukces, czy jest to jedynie program zmarnowanych szans?
O tych problemach na łamach Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł” dyskutowali: Tadeusz Torz – prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Wojciech Szulc – zastępca kierownika Zakładu Przeróbki Plastycznej Instytutu Metalurgii Żelaza, Wilhelm Stanisław Kirsz – przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego i prezes zarządu Huty Łabędy SA, Andrzej Reczyński – prezes Akademicko-Gospodarczego Stowarzyszenia Hutnictwa i prezes zarządu Walcowni Rur Jedność sp. z o.o., Marek Kozłowski – wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Hutnictwa NSZZ Solidarność, Kazimierz Porębski – prezes zarządu Huty Cedler SA, Henryk Orczykowski – dyrektor restrukturyzacji i prywatyzacji Huty Katowice SA i Henryk Pfeifer – prezes zarządu Huty Ferrum SA. Miesięcznik Gospodarczy "Nowy Przemysł” reprezentowali Renata Dudała i Wojciech Kuśpik, wydawca pisma.
Tadeusz Torz: To bardzo ostro sformułowane zarzuty. Coraz częściej pojawiają się opinie, że hutnictwo jest sektorem schyłkowym. Trudno się z tym zgodzić. Moim zdaniem to są mity. Z roku na rok rośnie zużycie stali i produkcja. W ubiegłym roku zużycie stali na świecie według Międzynarodowego Instytutu Żelaza i Stali wyniosło 752 mln ton, tj. o 40 mln ton więcej niż w 1999 roku. W tym roku produkcja wyniesie powyżej 830 mln ton i jeśli tę wielkość porówna się do lat 70. to jest to wzrost o ponad 40%. Także w Polsce, po załamaniu się rynku w 1989 roku obserwuje się stały wzrost produkcji i zużycia. Co do oceny programu restrukturyzacji hutnictwa... Według mnie podstawową przyczyną obecnej, złej sytuacji sektora jest to, że opracowywano kolejne programy, jednak bez mechanizmów ich wdrażania. Stwierdzono, że restrukturyzacja powinna odbywać się przy pomocy inwestorów zagranicznych. Po wielu latach okazało się, że jest to nierealne. Niepowodzenia hut Sendzimira czy Katowice w rozmowach z Voest Alpine, Corusem czy wcześniej z Sidmarem są tego najlepszym przykładem. Patrząc szerzej – chętnych do zaangażowania własnych środków w polskie hutnictwo tak naprawdę nie ma. Dlaczego? Tu decyduje ekonomia. Przecież firmie Voest lepiej opłaca się wybudować nową minihutę w Szczecinie – na szczęście pomysłu nie zrealizowano – niż angażować pieniądze w istniejące zakłady. Odpada bowiem problem nadmiernego zatrudnienia, zbędnego majątku, zadłużenia. To oczywiste. Inwestorów bardziej interesuje rynek niż polskie huty. Inwestorzy obawiają się, że trudno im będzie odzyskać wyłożony kapitał, nie mówiąc już o zyskach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP