PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Raport roczny - informacja czy reklama?

Autor: (AB)
09-06-2006 00:00
Raport roczny - informacja czy reklama?

Rzetelna informacja o firmie czy okazja do autopromocji? Wiele firm staje przed dylematem – jeżeli publikować raport roczny, to jaki.

Przedsiębiorstwa rozwijają zasady ładu korporacyjnego. Zasady te wymagają odpowiedzialnego postępowania, między innymi w zakresie dostępu do informacji. Do grupy interesariuszy zaliczają się nie tylko akcjonariusze, mający przecież dostęp do informacji przed każdym zwyczajnym walnym zgromadzeniem, ale także dostawcy, odbiorcy, pracownicy, kredytodawcy, a często również cała społeczność lokalna, dla której duże przedsiębiorstwo jest podstawą ich bytu.
Transparentność przedsiębiorstw, dostęp do informacji gospodarczej, etyka w biznesie, zasady ładu korporacyjnego (corporate governance) w dzisiejszej gospodarce stają się więc wymogiem funkcjonowania firmy, a nie tylko reklamowym luksusem poprawiania wizerunku organizacji.


Doroczne obowiązki


Obowiązek publikowania raportów rocznych mają emitenci papierów wartościowych dopuszczeni lub ubiegający się o dopuszczenie do obrotu giełdowego. Również Kodeks Dobrych Praktyk adresowany do spółek publicznych obliguje do sporządzania raportów. Ponieważ krajowe i międzynarodowe przepisy nakazują praktykę publikowania cyklicznych danych o spółkach, wśród interesariuszy narasta oczekiwanie na rzetelne informacje.

Ewa Jakubczyk-Cały, prezes firmy PKF Consult, wymienia, co powinien zawierać raport roczny. Dokument powinno rozpoczynać pismo prezesa zarządu omawiające w sposób zwięzły najważniejsze dokonania lub niepowodzenia spółki w minionym roku obrotowym i perspektywy rozwoju na najbliższy rok. Raport musi następnie zawierać wybrane dane finansowe – podstawowe pozycje rocznego sprawozdania finansowego oraz roczne sprawozdanie finansowe.

– Następnie powinno się w nim znaleźć sprawozdanie z działalności emitenta z okresu objętego raportem i zasady sporządzenia sprawozdania – zaznacza Ewa Jakubczyk-Cały. – W dalszej kolejności należy uwzględnić oświadczenie zarządu o rzetelności sprawozdania oraz oświadczenie o niezależności rewidenta (audytora). Powinna się też znaleźć w dokumencie opinia o badanym rocznym sprawozdaniu finansowym wykonana przez podmiot uprawniony do jego zbadania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP