Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Razem dla węgla

Autor: Dariusz Ciepiela
11-12-2005 00:00
Razem dla węgla
<strong>Sławomir Krystek</strong>, dyrektor Biura Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska przypomina, że w Polsce jest sporo małych, starych ciepłowni wykorzystujących węgiel, które nie będą w stanie spełnić wymogów z zakresu ochrony środowiska. Polski węgiel ma przed sobą dobrą przyszłość. Jak twierdzi <strong>Jan Kurp</strong>, przyszłość powinna opierać się przede wszystkim na bliższej współpracy górnictwa z największymi odbiorcami węgla. Profesor <strong>Wiesław Blaschke</strong> z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN wskazuje, że polskie elektrownie spalają węgiel kamienny często o ponad 20-procentowej zawartości popiołu.

Większość energii elektrycznej produkowana jest w Polsce w oparciu o węgiel kamienny. Wydawałoby się więc naturalne, że producenci energii i węgla będą współpracować przy dostosowywaniu się do nowych warunków rynkowych i wymogów ekologicznych. Na razie jednak o szerokim i efektywnym współdziałaniu nie ma mowy...

Węgiel jest i przez najbliższe ćwierćwiecze będzie niezbędny dla zapewnienia globalnego postępu gospodarczego i społecznego – przekonuje Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. – Prognozy Światowej Rady Energetycznej, Międzynarodowej Agencji Energii, a także Komisji Europejskiej przewidują w średniookresowej perspektywie wzrost zapotrzebowania na ten surowiec, i to zarówno w świecie, jak i Unii Europejskiej.
Wśród krajów Unii Polska ma jeden z najniższych wskaźników zużycia energii elektrycznej na mieszkańca. Przedstawiciele firm górniczych i energetycznych uważają, że przewidywany rozwój gospodarczy kraju musi spowodować szybki wzrost zapotrzebowania na energię.

Oficjalne prognozy, na których oparto „Politykę energetyczną Polski do roku 2025” zakładają, że w Polsce nastąpi ponaddwukrotny wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz z gazu ziemnego, a w 2025 r. pojawi się energetyka jądrowa.

Prezes Olszowski wskazuje, że pomimo przyjęcia tak niekorzystnych dla górnictwa założeń okazało się, że za 20 lat do zamknięcia naszego bilansu paliwowo-energetycznego potrzeba będzie mniej więcej tyle węgla, ile produkujemy dzisiaj. Oznacza to, że surowiec ten w najbliższej przyszłości po prostu nie będzie miał substytutu.

– Wzrost popytu na energię oznacza zwiększenie zużycia nośników energii pierwotnej. Dziś decyduje się, czy w Polsce, kraju bogatym w węgiel kamienny i brunatny, paliwo to nadal będzie podstawowym surowcem dla energetyki – przekonuje Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego, największego konsumenta węgla kamiennego w Polsce. – Duża dostępność, będąca gwarancją niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, atrakcyjne w stosunku do innych nośników koszty wytworzenia energii z węgla, opanowane i od lat stosowane techniki efektywnego i ekologicznego spalania tego paliwa oraz dalszy rozwój myśli technicznej w tym zakresie, wydają się argumentami przesądzającymi o jasnej przyszłości górnictwa w Polsce.

Prezes Kurp wskazuje jednak i na zagrożenia dla polskiego węgla. Przypomina, że w Unii Europejskiej długo stawiano na rozwój energetyki opartej o inne paliwa. Dopiero duże awarie oraz napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz w Rosji skłoniły polityków i urzędników w Brukseli do ponownego przyjrzenia się węglowi. Duże europejskie koncerny ponownie widzą przyszłość dla tego paliwa i stawiają na jego wykorzystanie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP