PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Recesja stawia twarde warunki

Autor: Piotr Stefaniak
25-12-2012 08:55
Recesja stawia twarde warunki

O szansach na odwrócenie recesji gospodarczej w drugiej połowie 2013 roku mówi Mikołaj Dowgielewicz, wicegubernator Banku Rozwoju Rady Europy, w rozmowie z Piotrem Stefaniakiem.

- Jak Polska korzysta z kredytów CEB?
- Za pośrednictwem banków krajowych zaciąga je na bardzo różne inwestycje.

W tym np. na realizację programu Odra, czyli budowę infrastruktury zabezpieczającej przed powodzią; rozmawiamy z rządem na temat analogicznego programu "Wisła". BGK pożyczył z CEB 360 mln euro na krajowy fundusz budownictwa. O kredyty aplikują samorządy, realizujące projekty poprawy warunków życia w miastach i na wsi czy projekty dotyczące tworzenia miejsc pracy. Ale np. za pośrednictwem banków spółdzielczych korzystają z nich także małe i średnie przedsiębiorstwa. W sumie CEB udzielił Polsce prawie 3 mld euro kredytów na 46 projektów.

- Za co odpowiada pan w CEB?

- Zajmuję się stosunkami w grupą krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Turcją, Cyprem, Mołdawią i Gruzją.

Rozwijam też współpracę banku z Unią Europejską. Jest wiele synergii w tym, co bank chce robić na Bałkanach i w krajach Partnerstwa Wschodniego, czy wspierając prawa człowieka. W nowej perspektywie finansowej projekty inwestycyjne współfinansowane ze źródeł unijnych będą w większym stopniu finansowane też ze źródeł zewnętrznych, w tym z trzech wymienionych banków europejskich. Zakłada się łączenie środków, np. Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju z bankowymi pożyczkami, pomocą techniczną dla wzmocnienia projektów.

- Co z perspektywy kilkunastu miesięcy uważa pan za największy sukces przewodniczenia Radzie Europy przez Polskę?

- Wskazałbym na sprawne przygotowanie podstaw do negocjacji nad wieloletnim budżetem unijnym. Ten wstępny etap był istotny, aby wskazać filozofię i ducha debat, ustalić zasady.

Choć my musieliśmy odgrywać rolę "honest broker" (bezstronnego mediatora), to jednak zależało nam, aby przekonać nieprzekonanych, jak ważna jest rola funduszy spójności.

Na polskim przykładzie wykazaliśmy, że pieniądze te nie idą wyłącznie "w beton", czyli na drogi, lecz służą wszechstronnemu rozwojowi kraju, przy okazji pomagając w utrzymaniu wzrostu gospodarczego.

Już pod koniec naszej prezydencji o Funduszu Spójności zaczęto mówić innym językiem, doceniając, że każde euro z niego może dobrze pracować, ba, także wracać do darczyńców w kwocie do 60 eurocentów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP