Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Recykling kariery

Autor: Mirosław Piątkowski
09-09-2013 14:48 |  aktualizacja: 09-09-2013 15:22
Recykling kariery
Fot. Fotolia
<b>Zbigniew Jakubas<br />
inwestor giełdowy</b><br /><br />
Kryzysy pomagają uświadomić sobie, że dobra passa nigdy nie trwa wiecznie. Że trzeba przygotować się także na gorsze czasy. Każą myśleć o dniu jutrzejszym, jakikolwiek on będzie. To trochę jak z człowiekiem, który odzyskał zdrowie po chorobie i teraz bardziej uważa, by się nie przeziębić.<br /><br />
Mniejsze trudności i przeszkody są po to, by brać pod uwagę możliwość zderzenia się ze znacznie poważniejszymi problemami. <b>Bertrand Le Guern<br />
prezes Petrolinvestu</b><br /><br />
Stać na czele globalnego koncernu, a później zarządzać małymi firmami - czy to nie obniżenie lotów? Bynajmniej. Nie są rozpoznawalne, więc trzeba się bardziej starać. Nie stać je na analizy rynku, trzeba więc oprzeć się na własnej intuicji. Takie wyzwania są źródłem autentycznej satysfakcji. <b>Jacek Santorski,<br />
psycholog biznesu</b><br /><br />
Jest taka wschodnia mądrość: żyj tak, jakby miało się zdarzyć najlepsze, lecz bądź przygotowany na najgorsze. Otwierając firmę czy przyjmując awans, warto więc zadać sobie pytanie: &#8222;A co będzie, jeśli...?&#8221;. 80 proc. energii trzeba poświęcić na rozwój biznesu, a 20 proc. &#8211; na budowę alternatyw i procedur awaryjnych. Trzeba być gotowym na zamykanie nierentownych przedsięwzięć, zanim rynek lub zarząd powiedzą: &#8222;sprawdzam&#8221;. To cecha zwycięzców. Istotna jest też świadomość, że kryzys to część życia.

Utrata pracy lub bankructwo to... wielka szansa. Niestety, najczęściej tylko dla nielicznych. Jak więc wyjść z kryzysu wzmocnionym i cieszyć się nowym rozdaniem?

Trener biznesu rzuca uczestnikom warsztatów motywacyjnych garść faktów z pewnej biografii: - W tysiąc osiemset trzydziestym pierwszym roku poniósł klęskę w interesach.
W trzydziestym drugim nie dostał się do parlamentu. W trzydziestym piątym zmarła mu żona. W trzydziestym szóstym przeszedł poważne załamanie nerwowe. W czterdziestym nie zakwalifikował się do wyborów.

W czterdziestym trzecim nie zdołał wejść do izby niższej parlamentu, a w pięćdziesiątym - do senatu.

W pięćdziesiątym szóstym nie został wiceprezydentem. W pięćdziesiątym ósmym znowu przepadł w wyborach na senatora. Aż w roku 1860 został... prezydentem Ameryki. Wiecie państwo, o kim mowa? - pyta, kończąc tę długą listę życiowych przypadków.

- Chodzi o Abrahama Lincolna... - odzywa się nieśmiało młoda kobieta z końca sali.

- Brawo! A jak w kilku słowach streściłaby pani jego historię?

- Co nas nie zabije, to nas wzmocni?

- I to jest poprawna odpowiedź! - zachwyca się szkoleniowiec. - Należą się pani oklaski!

Przetrwać? To za mało!

Entuzjazmu trenera z pewnością nie podzieliłby pisarz Marcin Szczygielski. Zawsze, gdy słyszy o dobroczynnej roli traumy, przychodzi mu na myśl drzewo, w które uderza piorun, odzierając je z gałęzi i liści. Pozostaje tylko osmolony, chropowaty pień.

"Pień jest mocny i niezłomny, ale czy nadal jest drzewem, nawet jeśli krążą w nim jeszcze soki?", zastanawia się Szczygielski w jednej z książek. Wniosek, do którego dochodzi, nie nastraja optymistycznie: "Z człowiekiem jest tak samo. Każde złe doświadczenie odziera go z wierzchniej, miękkiej, delikatnej, wrażliwej tkanki... Gdy liczba bodźców osiągnie dopuszczalny próg, pozostaje wreszcie tylko pierwotne jądro. Twarde i obojętne, animowane instynktem samozachowawczym i biologiczną wolą przetrwania".

Podobnie myśli dr Marek Suchar, socjolog i prezes firmy doradczo-rekrutacyjnej IPK. Nie podoba mu się popularny w Polsce kult porażek, po których rzekomo każdy staje się lepszą wersją samego siebie.

- Kto pozbawiony jest samoświadomości, i tak będzie popełniał wciąż te same błędy. A ci, którzy do autorefleksji są zdolni, wcale nie potrzebują porażek i złych pass, by się rozwijać - twierdzi dr Suchar. - Za dużo widziałem złamanych karier oraz firm, które upadły i już nie dały rady się podnieść, abym uprawiał swoistą apologię klęski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP