PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Regulacja rynku telekomunikacyjnego w trudnych czasach

Autor: Jarosław Maślanek
09-11-2009 00:00 |  aktualizacja: 09-11-2009 09:10
Regulacja rynku telekomunikacyjnego w trudnych czasach
<b>Eugeniusz Gaca<br>
Dyrektor ds. korporacyjnych, Netia<br><br>

Konkurencja z wyjątkami</b><br><br>

Poprawa konkurencyjności na polskim rynku telekomunikacyjnym na obecnym etapie jego rozwoju zależy przede wszystkim od gwarancji stabilności regulacji i egzekwowalności obowiązków nakładanych na byłego monopolistę. Niezwykle istotną kwestią jest również sprawne wykorzystanie ogromnych środków pomocowych UE, po które powinny sięgać samorządy, ale przy współpracy z operatorami komercyjnymi, bo same samorządy się na tym nie znają i istnieje duże ryzyko, że zbudują sieci, które będą autostradami donikąd i bez zjazdów. Z kolei na obszarach naprawdę wykluczonych cyfrowo (potwierdzona analizą prezesa UKE zupełna nieopłacalność inwestycji komercyjnych, czyli tereny zalesione, trudno dostępne itp.) powinno się przewidzieć możliwość wyłączenia mechanizmów konkurencji na określony czas, ale pod warunkiem, że wybór operatora, który uczestniczy w takim projekcie, zostanie dokonany z wykorzystaniem mechanizmów konkurencyjnych (Ustawa o zamówieniach publicznych, PPP).
<b>Maciej Rogalski<br>
dyrektor Pionu Współpracy Regulacyjnej Grupy Kapitałowe j TP SA<br><br>

Nakłady i stabilność</b><br><br>

Z punktu widzenia przyszłości polskiego rynku telekomunikacyjnego szczególnie istotne jest utrzymanie poziomu inwestycji operatorów telekomunikacyjnych, co jest ważne zarówno w kontekście ogólnych starań na rzecz przezwyciężenia kryzysu gospodarczego, jak i jest istotne z punktu widzenia potrzeby wdrażania nowych technologii (jak NGA). Warto też pamiętać, że rynek polski, inaczej niż rynki Europy Zachodniej, potrzebuje znacznych nakładów na rozwój podstawowych usług, zwłaszcza na obszarach tzw. białych plam. W rezultacie politykę regulacyjną powinna cechować stabilność i przewidywalność, powinna ona także uwzględniać wielowymiarowość czynników, jakie kształtują obecnie rynek. Koncentracja jedynie na np. minimalizacji stawek MTR może w dłuższym okresie negatywnie wpłynąć na całościowy rozwój polskiego rynku. <b>Klaudia Markwat<br>
dyrektor departamentu regulacji i współpracy międzyoperatorskiej, <br>
Telefonia Dialog<br><br>

Łatwo zrazić klienta</b><br><br>

Walka konkurencyjna TP z operatorami przeniosła się na obszar realizacji i obsługi zamówień klienckich. Efektem tej walki często jest powtórne przejęcie klienta przez TP, przy czym klient jest zdezorientowany i nieświadomy tego, co było przyczyną nieuruchomienia jego usługi u nowego operatora. Z racji (świadomej lub nie) usterkowej i nieprofesjonalnej obsługi klienta po stronie TP klienci są zniechęcani do podejmowania działań mających na celu zmianę operatora i zrażają się do nowych usług mających zwiększyć konkurencyjność na rynku. Na porządku dziennym jest niedotrzymywanie terminów po stronie TP przy przejmowaniu klienta przez innego operatora. Składanie reklamacji nie przynosi rezultatu, ponieważ klienci nie są zainteresowani faktem "po czyjej stronie leży wina", ale mają świadomość, że usługa nie działa, działa nieprawidłowo lub zadziałała z opóźnieniem. W rezultacie są niezadowoleni z jakości obsługi, zarówno po stronie TP, jak i nowego operatora. Jesteśmy w trakcie ustalania zasad przyszłej współpracy operatorów z TP w zakresie świadczenia przez TP usług hurtowych. Planowane jest zawieranie przez operatorów porozumień z TP obejmujących podstawowe warunki współpracy.

Polski rynek telekomunikacyjny oczekuje wprowadzenia uregulowań zwiększających konkurencyjność oferowanych usług. Czy gorsza koniunktura gospodarcza może wpłynąć na zahamowanie liberalizacji, czy przeciwnie - jest dobrym momentem na przyspieszenie wdrażania rozwiązań prorynkowych?

Jednym z aspektów gospodarczej zadyszki na polskim rynku telekomunikacyjnym stała się kwestia intensywności dalszej jego liberalizacji. Czy w czasie, gdy podmioty z tego sektora borykają się z trudnościami, należy zintensyfikować działania regulacyjne w sektorze telekomunikacji, zwiększając konkurencyjność, czy raczej przeczekać przy zachowaniu status quo? A może właśnie ten okres operatorzy zasiedziali, posiadający nadal dominującą rolę na rynkach telekomunikacyjnych, dzięki złagodzeniu polityki regulacyjnej mogliby wykorzystać na zwiększenie inwestycji w nowe usługi i infrastrukturę?

- Zawsze musimy ważyć interesy konsumentów i operatorów tak, aby zminimalizować ryzyko niepotrzebnej ingerencji w istniejące mechanizmy rynkowe - zastrzega Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

788 148 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP