PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Regulacje (nie) dla łupków

Autor: Piotr Apanowicz
18-01-2014 07:43
Regulacje (nie) dla łupków

Jeśli unijne przepisy będą utrudniać poszukiwanie i wydobycie węglowodorów niekonwencjonalnych, większość inwestorów pójdzie gdzie indziej - ostrzega Melissa Stark, dyrektor zarządzająca Accenture, w rozmowie z Piotrem Apanowiczem.

- Jak ocenia pani skalę potencjalnych zmian znaczenia poszczególnych źródeł energii dla globalnej gospodarki w średnim i długim okresie?
- Sądzę, że gaz ziemny będzie zyskiwał na znaczeniu, a jego udział w globalnym miksie energetycznym będzie znacznie większy niż można było sądzić jeszcze dziesięć lat temu. Gdybym miała odpowiedzieć na pytanie, czy gaz "odbiera" miejsce źródłom odnawialnym, to rzeczywiście w pewnym sensie tak się dzieje, a udział OZE, szczególnie na rynku amerykańskim, jest mniejszy niż zakładano kilka lat temu. Ze względu na kwestie ochrony środowiska w Stanach Zjednoczonych podejmowane są obecnie wysiłki, aby zastąpić węgiel gazem ziemnym.

Niestabilne źródła energii odnawialnej, jak energia wiatrowa czy słoneczna, także wymagają zastosowania komplementarnego surowca, jakim może być gaz ziemny. Dlatego zakładam, że udział gazu ziemnego w miksie energetycznym w średnim i długim okresie będzie prawdopodobnie najwyższy, biorąc pod uwagę potencjalne zasoby surowców energetycznych. Zresztą nie tylko gaz, ale również ropa naftowa, uwzględniając potencjał ze złóż niekonwencjonalnych, wraz z dużo bardziej wydajnymi silnikami spalinowymi, utrudnia odnawialnym źródłom energii powiększanie udziałów w globalnym rynku energii. Widzę pewien potencjał wzrostu dla alternatywnych źródeł energii, ale w dającej się przewidzieć przyszłości rynek będzie nadal oparty głównie na węglowodorach.

- W jakim stopniu na umocnienie poglądu, że paliwa kopalne jeszcze przez wiele dziesięcioleci będą odgrywać dominującą rolę w globalnym miksie energetycznym wpłynęła tzw. rewolucja łupkowa?

- Niewątpliwie miało to kluczowe znaczenie. Najnowsze prognozy i scenariusze dotyczące udziału węglowodorów w miksie paliwowym uwzględniają już w znacznym stopniu produkcję gazu łupkowego i ropy ze źródeł niekonwencjonalnych. W efekcie większość takich prognoz w krótkiej i średniej perspektywie zakłada większy niż szacowano dziesięć lat temu udział paliw kopalnych w rynku energii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP