Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Resztki za 130 miliardów

Autor: Adam Brzozowski
08-01-2006 00:00
Resztki za 130 miliardów
Największe pakiety spółek publicznych należące do Skarbu Państwa

Majątek Skarbu Państwa w czynnych spółkach potrafi przynosić zyski, co udowadniają firmy z takich branż jak energetyka czy sektor chemiczny. Pomijając jednoosobowe spółki ministra skarbu i firmy będące w obrocie publicznym, są setki przedsiębiorstw, które mogą w przyszłości przynieść znaczące przychody z prywatyzacji do budżetu państwa. Komercjalizacja resztówek zakończy się za 2-3 lata.

Po 16. latach przemian ustrojowych praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że prywatyzacja jest jednym z najlepszych sposobów na podnoszenie wartości przedsiębiorstw, a tym samym na poprawę stanu gospodarki. Mimo że od 1990 roku sprywatyzowano już ponad tysiąc dużych przedsiębiorstw, nadal w gestii ministra skarbu lub innych ministrów sektorowych pozostaje olbrzymi majątek, nad którym brakuje właściwego nadzoru.
Kolejni ministrowie Skarbu Państwa powtarzają, że chcą prywatyzować, zwłaszcza tzw. resztówki, czyli małe lokalne firmy. Warto więc sprawdzić, ile przedsiębiorstw pozostaje w gestii skarbu i jaka jest jego struktura.


Jest co sprzedawać


Według raportu o stanie mienia Skarbu Państwa na koniec roku 2004 łączna wartość składników państwowego majątku w podmiotach gospodarczych wynosi ponad 130 mld zł. Składają się na nie akcje i udziały spółek wartości 119 mld zł oraz majątek przedsiębiorstw i banków wartości 11 mld zł.

Na koniec roku 2004 było 1641 spółek z udziałem Skarbu Państwa. Na wspomnianą już wartość ich udziałów (119 mld zł) złożyły się: akcje w 418 czynnych jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa (wartości 70 mld zł); akcje i udziały w 67 firmach będących w obrocie publicznym (25,9 mld zł) oraz udziały w pozostałych 1156 podmiotach (23 mld zł). Biorąc pod uwagę wartości firm „pozostałych”, można śmiało stwierdzić, że rząd Kazimierza Marcinkiewicza będzie mógł osiągnąć znaczące przychody do budżetu, jeśli zgodnie z zapowiedziami zacznie prywatyzować resztówki, firmy nie strategiczne z punktu widzenia interesów państwa.

Największą wartość mają jednak akcje jednoosobowych spółek z branży energetycznej, przemysłu naftowo-gazowego, transportu kolejowego, górnictwa węgla kamiennego i przemysłu chemicznego.

Przedsiębiorstw, które nie zostały jeszcze skomercjalizowane, jest 911 (tylko 397 z nich prowadzi działalność statutową). Wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ich łączna wartość to 11,5 mld zł. Największą wartość posiada oczywiście BGK, ale także Poczta Polska, Porty Lotnicze i przedsiębiorstwa komunalne z województwa śląskiego. Na majątek firm, które prowadzą działalność komercyjną, przypada mniej niż 2 mld zł. Co piąta czynna firma państwowa to PKS.
Największe pakiety spółek publicznych należące do Skarbu Państwa  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP