PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rewizja sprawozdań finansowych

Autor: Adam Celiński *
19-04-2001 00:00

Badanie (rewizja) sprawozdania finansowego ma na celu wyrażenie przez niezależnego biegłego rewidenta (audytora) opinii co do prawidłowości i rzetelności tego sprawozdania. Opinia audytora oznacza, że jego zdaniem sprawozdanie finansowe zostało sporządzone, we wszystkich istotnych aspektach, w sposób zgodny z jasno określonymi regułami sprawozdawczości finansowej.

Przykładem takich reguł jest ustawa o rachunkowości wraz z odpowiednimi aktami prawnymi niższej rangi, czy też Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Należy w tym momencie wspomnieć o tym, że badanie ma swoje ograniczenia.
Aczkolwiek opinia biegłego rewidenta dodaje wiarygodności zbadanym sprawozdaniom finansowym, odbiorca sprawozdania finansowego nie może zakładać, że sprawozdanie finansowe jest wolne od wszelkich błędów. Badanie powinno zapewnić jedynie, że sprawozdanie finansowe jako całość jest wolne od istotnych błędów. Ograniczenia badania wynikają z faktu testowania prób sald i transakcji, a nie ich całości, z nieuniknionych ograniczeń systemu księgowego i systemu kontroli wewnętrznej badanego podmiotu, w tym ryzyka defraudacji, której wykrycie nie jest celem badania oraz faktu, że badanie w dużym stopniu opiera się na subiektywnej ocenie zebranych dowodów. Należy również dodać, że opinia audytora nie zwalnia zarządu badanego podmiotu z odpowiedzialności za sporządzone sprawozdanie finansowe oraz za właściwy dobór zasad rachunkowości i ich konsekwentne stosowanie.

Przebieg procesu badania
Podstawowe ramy, które wytyczają przebieg procesu badania określone są w polskim przypadku przez normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta uchwalone przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów (KRBR). Innym przykładem są Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej (MSRF).
Badanie przeprowadza się z zastosowaniem metodologii badania i odpowiednich narzędzi. Firma PricewaterhouseCoopers posiada swoją metodologię badania sprawozdań finansowych, którą realizuje stosując w pełni zautomatyzowane narzędzia. Metodologia badania firmy PricewaterhouseCoopers jest zgodna z MSRF oraz w warunkach polskich dostosowana do wspomnianych powyżej norm. Oczywiście każdy klient i każde badanie mają swoją specyfikę, zatem ogólna metodologia musi być do tej specyfiki właściwie dostosowana. Uzyskuje się to na etapie planowania pracy. Planowanie jest kluczowym etapem badania, decydującym o jego powodzeniu. Na tym etapie staramy się jak najlepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby klienta, jak również maksymalnie wykorzystać naszą znajomość jego przedsiębiorstwa jak i branży, w której działa. Wiedza ta pozwala nam opracować taki plan badania, który właściwie identyfikuje i poprzez odpowiednio dobrane testy właściwie adresuje ryzyka związane z badaniem oraz pozwala wcześnie zidentyfikować i rozwiązać potencjalne problemy, a tym samym przeprowadzić badanie w sposób skuteczny i efektywny.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP