PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok 2010. Winien i ma

Autor: Katarzyna Walterska
12-12-2010 00:00
Rok 2010. Winien i ma
- Pobiliśmy wszystkie możliwe rekordy zainteresowania ofertą ze strony inwestorów indywidualnych i finansowych - cieszył się po giełdowym debiucie PZU minister skarbu Aleksander Grad. - Źle oceniam funkcjonowanie Ministerstwa Finansów i politykę makroekonomiczną - twierdzi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Nie uruchomiono żadnych reform, które poprawiłyby stan finansów publicznych. <b>Robert Gwiazdowski<br>
Centrum im. Adama Smitha<br><br>

Dzięki przedsiębiorcom</b><br><br>

Jesteśmy zieloną wyspą nie dlatego, że rządowi się coś udało. Wprost przeciwnie - rządowi się nie udało wprowadzić Polski do strefy euro. I dobrze się stało. Spadek wartości złotego poprawił wyniki polskich przedsiębiorców. Dzięki polskim przedsiębiorcom mamy w Polsce wzrost gospodarczy. <b>Michael Kern<br>
dyrektor Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej<br>
<br>
Deficyt straszy</b>
<br><br>
W corocznym rankingu Izby na najatrakcyjniejszy kraj Polska obroniła pierwszą pozycję i choć na razie nie widać zaniepokojenia inwestorów polskim deficytem budżetowym i długiem publicznym, to reformy finansów publicznych są konieczne, by zminimalizować ryzyko ucieczki kapitału zagranicznego w przyszłości.

Co zmienił mijający rok w polskiej gospodarce? Co zostało z prognoz, nadziei i obietnic? Rozczarowania, nowe szanse i możliwości, powody do dumy? Spróbujmy zbilansować plusy i minusy 2010 roku.

Wśród ubiegłorocznych deklaracji o najszerszym zasięgu - mających zmienić polską gospodarkę i przedsiębiorczość - najwyraźniej zapamiętaliśmy obietnice ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Czy w roku 2010 łatwiej było prowadzić biznes? Jak się ma nasza biurokracja?
Krzywe okienko

Można o nim powiedzieć krótko - jest, ale...

Faktycznie przedsiębiorca może już zarejestrować działalność gospodarczą w jednym okienku. Ale system rejestrowania spółki, spółdzielni czy stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym ma podstawową wadę - brak możliwości weryfikacji podania przed jego złożeniem. Do tej pory urzędnik mógł na miejscu wskazać błędy zgłoszenia NIP czy wniosku o wpis do REGON, teraz przedsiębiorca takiej pomocy nie ma.

Komplet wniosków i zgłoszeń wysyła się pocztą lub składa w biurze podawczym sądu, gdzie odbierze je pracownik nie zawsze posiadający merytoryczne przygotowanie.

Kolejną wadą jest wydłużony czas załatwienia sprawy. Dalej więc biurokracja dusi polską gospodarkę, co potwierdził Bank Światowy w swoim dorocznym raporcie "Doing Business", gdzie Polska zajęła 70. miejsce. Na każdym kroku nadal mamy do czynienia z uciążliwą biurokratyczną rzeczywistością, podczas gdy wiceminister finansów Maciej Grabowski (podczas listopadowego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej) stwierdza, że ranking ten w obecnym kształcie jest "niepotrzebny i szkodliwy".

- W czołówce raportu są raje podatkowe albo kraje, które mają bogate złoża naturalne i bardzo prosty system podatkowy, bo nie mają potrzeby pobierania podatków. To nie jest dobry wzór dla Polski - tłumaczy wiceminister.

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak przyznał, że pozycja Polski w rankingu może jednak niepokoić, ale... za rok będzie inaczej. Zapewnił, że przygotowany jest przez resort gospodarki wraz z ekspertami reprezentującymi partnerów społecznych projekt ustawy o ograniczeniu barier dla przedsiębiorców i obywateli. Nazwał go "umiarkowanym krokiem we właściwym kierunku". Dotyczy on m.in. zmniejszenia obowiązków informacyjnych po stronie przedsiębiorców.

- Po przejściu przez ten gąszcz przepisów i poluzowaniu gorsetu będziemy mogli mówić o znacząco innej sytuacji jakościowej - objaśnił Baniak.

Koniec roku przyniósł przyjęcie przez rząd długo oczekiwanego projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Czy to przełom?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP