Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok stalowych fuzji

Autor: Renata Dudała
07-12-2006 00:00
Rok stalowych fuzji
 Bartosz Skwarczek 
prezes zarządu Progres sp. z o.o. 
Obawy przed zimą
 Czy rynek hutniczy nas czymś zaskoczył? Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem, nie tylko krajowym, ale i globalnym, była fuzja Mittala z Arcelorem, szczególnie że jeszcze w tamtym roku niejeden z nas założyłby się, iż daleka do tego droga. Cieszy fakt, że jak na razie nowy gigant stalowy zachowuje się rozsądnie i wykorzystuje swój potencjał do stabilizowania rynku i stymulowania trendów wzrostowych, oczywiście nie bez wielkich korzyści finansowych dla siebie. 
Wszystkich lekkim niepokojem napawa okres zimowy: czy ceny spadną tylko nieznacznie, czy też będziemy świadkami powtórki gwałtownych spadków z 2005 roku? Ważnym zjawiskiem bieżącego roku było wyraźne przyspieszenie trendów konsolidacyjnych. Oferty sprzedaży dwóch spośród pięciu największych dystrybutorów stali oraz łączenie się innych to wyraźny znak, dokąd zmierza rynek. Konstanty Litwinow 
przewodniczący rady nadzorczej Huty Stali Częstochowa 
Fuzja źle się odbije 
na odbiorcach
 Fuzja koncernów Arcelor i Mittal Steel, będąca wydarzeniem, które zdominowało mijający rok, prawdopodobnie przyspieszy konsolidację wśród innych dużych graczy na rynku stali. Jestem przekonany, że można oczekiwać podobnych działań konsolidacyjnych ze strony koncernów rosyjskich czy dalekowschodnich. 
Fuzja obu koncernów, jak każda tego typu zmiana na rynku zmierzająca w kierunku monopolu, przypuszczalnie odbije się negatywnie na sytuacji odbiorców. Należy liczyć się z tym, że w niedługiej perspektywie pozycja odbiorców w negocjacjach handlowych będzie trudniejsza, a warunki dostaw mniej korzystne. Przemysław Sztuczkowski 
prezes Złomreksu SA 
Nie liczmy na obniżki cen
 Ubiegły rok zdominowała fuzja koncernów Arcelor i Mittal, która prowadzi do powstania największego na świecie producenta stali o potencjale produkcyjnym przekraczającym 100 mln ton rocznie. Wszystko wskazuje na to, że na tym nie skończy się ekspansja stalowego giganta, który myśli też o Chinach czy Indiach. Ekspansja ta może oznaczać, że znaczącą rolę, np. w zakresie cen, będzie odgrywać jeden koncern. I nie jest to dobra wiadomość dla odbiorcy końcowego wyrobów stalowych, który raczej nie będzie mógł liczyć na obniżki cen.
Obserwując rodzimy rynek stali widać, że konsolidacja jest nieuniknionym procesem. Przesądza o niej również obawa przed coraz silniejszą konkurencją z Zachodu. Dystrybutorzy, w ślad za producentami, podejmują próby konsolidacji swojej działalności. Także nasza firma buduje silną grupę z kapitałem polskim. Poszerzając grupę o nowe podmioty, chcemy umocnić naszą pozycję zarówno jako producent, jak i dystrybutor. Utworzenie nowych oddziałów, rozwinięcie mocy produkcyjnych stali jakościowych, kolejne akwizycje i rozwój sieci dystrybucji – to nasze najbliższe plany. Na akwizycje i modernizacje zamierzamy wydać ponad 400 mln zł. Nie wykluczamy też debiutu giełdowego spółki, który może nastąpić najwcześniej pod koniec 2007 lub na początku 2008 roku.

Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku była fuzja stalowych gigantów - koncernów Arcelor i Mittal Steel prowadząca do powstania największego na świecie producenta stali o potencjale produkcyjnym rzędu 100 mln ton rocznie. W polskim hutnictwie inwestorzy przyspieszyli realizację inwestycji.

Fuzja Arcelora i Mittala to najważniejsze wydarzenie upływającego roku. Tak uważa Romuald Talarek, prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- Właścicielom nowo powstałego koncernu konsolidacja daje olbrzymią przewagę na rynku hutniczym - twierdzi Talarek. - Korzyści z mocnych stron jednej i drugiej firmy dają wieloraką synergię, zarówno w sferze surowcowej, jak i produkcji oraz dystrybucji. Co istotne, uniknie się dzięki temu dublowania inwestycji. To oczywiste, że gdyby nie doszło do konsolidacji, obie firmy na własną rękę realizowałyby inwestycje poprawiające ich konkurencyjność na rynku, co spowodowałoby ostrzejszą konkurencję.

Zdaniem Talarka, rynek zyska na konsolidacji, dlatego że w ramach dużej firmy będzie można liczyć na szersze możliwości dostaw wyrobów. Kolejną korzyścią rynkową jest połączenie kadr zarządzających obu firm.

- Połączenie dwóch koncernów całkowicie zmienia sytuację na rynku, powstaje bowiem największa stalowa firma na świecie - dodaje Wojciech Szulc, kierownik zespołu analiz techniczno-ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. - Na to nakłada się wyjątkowo korzystna sytuacja rynkowa. Nadal utrzymuje się bowiem koniunktura na rynku stali. Firmy stalowe starają się wykorzystać boom na stal. Zgromadzone środki finansowe przeznaczają głównie na inwestycje i rozwój. Myślę, że to rozsądny kierunek. Ten, kto dobrze wykorzysta trwającą koniunkturę, przetrwa i chudsze lata, bo przecież hossa nie będzie trwała wiecznie.

Wielu ekspertów uważa, że fuzja Arcelora i Mittala prawdopodobnie przyspieszy konsolidację wśród innych dużych graczy na rynku. Jest pewne, że można oczekiwać podobnych działań konsolidacyjnych ze strony koncernów rosyjskich czy dalekowschodnich. Przykładem jest chęć nabycia koncernu Corus przez Tata Steel. Oczywiście, w porównaniu z 23-miliardową transakcją Lakshmiego Mittala, zakup Corusa za "jedyne" 8 miliardów dolarów jest transakcją już nie tak spektakularną. Natomiast wyraźnie pokazuje, że tendencja łączenia się jest nadal aktualna, i że indyjskie firmy z pewnością będą się liczyć na międzynarodowym rynku stali. Po przejęciu Corusa przez Tata Steel hinduski holding stanie się światową potęgą. Obecnie jego obroty wynoszą 22 mld dolarów przy zatrudnieniu 220 tysięcy osób. Fuzja z Corusem to także obrona przed nieuchronnym wchłonięciem firmy Ratana Taty przez o wiele potężniejszy Arcelor Mittal.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP