Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok wzrastającego napięcia

Autor: Dariusz Ciepiela
13-12-2010 00:00
Rok wzrastającego napięcia
Jarosław Mlonka, prezes Foster Wheeler Energia Polska, prognozuje, że do fazy realizacji szybciej wkroczą inwestycje w mniejsze obiekty biomasowe niż w duże bloki węglowe. - To, czy mamy do czynienia z obowiązkiem giełdowym czy nie, nie ma dużego wpływu na ceny. Obligo na pewno ma wpływ na to, że cena jest transparentna - mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii. Najwieksze koncerny energetyczne w Europie

Ostatnie 12 miesięcy przyniosło branży elektroenergetycznej wiele zmian, na które nie mogliśmy się doczekać przez lata. Nie wszystkie są oceniane pozytywnie.

Brak czy unikanie decyzji, wyczekiwanie, niepewność, a w konsekwencji trwanie niekorzystnego status quo - te zjawiska wyznaczały sytuację polskiej energetyki przez ostatnie lata. W mijającym roku nie mieliśmy co prawda do czynienia z przełomem, ale sytuacja stała się o wiele bardziej "dynamiczna". Najbardziej zauważalne i dynamiczne zmiany w sektorze elektroenergetycznym w roku 2010 dotyczą struktury właścicielskiej.
W czerwcu na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Tauronu Polska Energia. Była to druga pod względem wielkości (po PZU) tegoroczna oferta publiczna, której wartość przekroczyła 4,2 mld zł. Według stanu na 9 listopada 2010 r., Skarb Państwa posiada 41,96 proc. akcji Tauronu, KGHM Polska Miedź posiada 5,15 proc., a pozostałe akcje znajdują się w posiadaniu inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Od 17 grudnia br. Tauron ma znaleźć się w składzie indeksu WIG 20.

Malutki gigant

Wiele kontrowersji wywołała zapowiedź kupna Grupy Energa przez Polską Grupę Energetyczną. 20 października 2010 r. PGE złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wyrażenie zgody na zakup od ministra Skarbu Państwa akcji spółki Energa, stanowiących 84,19 proc. jej kapitału zakładowego.

Wciąż nie wiadomo, kiedy UOKiK wyda decyzję w sprawie przejęcia Energi przez PGE. Długość postępowania uzależniona jest zawsze od tego, czy wniosek przygotowany jest zgodnie z wymogami formalnymi. Jeśli wniosek zostanie dobrze przygotowany, UOKiK ma 60 dni od wpłynięcia na wydanie decyzji. Średni czas postępowania w urzędzie to 53 dni, ale zdarzają się procesy, które trwają dłużej; były postępowania o koncentrację, które trwały nawet kilkanaście tygodni.

Pomimo braku opinii UOKiK-u, PGE zawarła 29 września br. ze Skarbem Państwa umowę kupna akcji Energi SA za ponad 7,5 mld zł. PGE zadeklarowała program gwarantowanych inwestycji do realizacji w Grupie Kapitałowej Energa w okresie 10 lat w kwocie 5 mld zł. PGE zobowiązała się także do wprowadzenia akcji Energi na warszawską giełdę.

- Celem nadrzędnym planowanego połączenia PGE Polska Grupa Energetyczna z Grupą Energa jest utworzenie silnego podmiotu zdolnego do konkurowania na integrującym się rynku europejskim, o potencjale pozwalającym na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej - przekonuje Tomasz Zadroga, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP