Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rola doradcy i stratega

Autor: Andrzej Marzec
13-03-2001 00:00

Jednym z przykładów działań restrukturyzacji systemów zarządzania przez firmę TAG była konsolidacja kilku przedsiębiorstw działających w branży przetwórstwa ryb wokół lidera - spółki Superfish z Kukinii.

Firma Superfish powstała przed dziesięcioma laty jako niewielkie przedsięwzięcie i stopniowo stawała się przedsiębiorstwem coraz bardziej zorientowanym na pogłębienie technologii przetwórstwa. Z czasem w zakresie działania znalazł się też hurtowy handel przetworami rybnymi. Rozwój doprowadził do powstania nowego zakładu, mieszczącego się na powierzchni ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych i zatrudniającego około 1500 osób. Wpływy ze sprzedaży, wynoszące w 2000 roku ponad 340 mln złotych, najlepiej świadczą o stanie rozwoju spółki. Zanim jednak Superfish zdobył swoją dzisiejszą pozycję przeszedł przez kryzys, który spowodowany był załamaniem rynku w Rosji.
- TAG rozpoczął współpracę z firmą Superfish w 1998 roku kiedy to został zaangażowany jako firma konsultingowa w celu uzdrowienia sytuacji. W pierwszym etapie współpracy wykonaliśmy analizę ekonomiczno-prawną sytuacji spółki Superfish, następnie wdrożyliśmy nowy plan kont, system analiz finansowych i analiz kosztów (miesięcznych i rocznych), controlling, nową efektywną strukturę organizacyjną, oceniliśmy poprawność działania systemu informatycznego i wdrożyliśmy nowy obieg dokumentów - mówi Cezary Dominiak z katowickiej firmy TAG.
Kolejnym etapem było dokonanie wyboru optymalnego sposobu dofinansowania przedsiębiorstwa. Początkowo wybór doradcy, czyli TAG padł na pozyskanie inwestora finansowego.
- Rozważaliśmy wariant podniesienia kapitału założycielskiego firmy Superfish przy wycenie na kwotę 40 mln złotych. Jednak po dogłębnej analizie ekonomiczno-finansowej doszliśmy do wniosku, że poprawiając gospodarkę majątkiem obrotowym firmy, a w szczególności zarządzanie zapasami, Superfish jest w stanie uzyskać kapitał potrzebny na rozwój z rezerw tkwiących w nim samym. Wybierając ten wariant odrzuciliśmy propozycję inwestora zewnętrznego i przystąpiliśmy do działań restrukturyzujących firmę - powiedział Adam Guz, prezes zarządu TAG.
TAG został w ten sposób nie tylko doradcą ekonomiczno-finansowym, ale także i organizacyjnym, stając się w pewnym stopniu nie tylko doradcą, ale i strategicznym współzarządem przedsiębiorstwa Superfish.
- Analiza sytuacji doprowadziła nas do potrzebnych zmian w strukturze organizacyjnej, usprawnienia procesów logistycznych, lepszego podziału zadań pomiędzy poszczególne komórki firmy i lepszego obiegu dokumentów, optymalizacji stanów magazynowych czy poprawy systemu ściągania należności finansowych. Wszystkie te działania pozwoliły wygospodarować wielkie rezerwy wewnętrzne spółki Superfish - powiedział Cezary Dominiak.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP