Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rosja nie chce być zapleczem surowcowym

Autor: Marcelina Gołębiewska
11-10-2006 00:00
Rosja nie chce być zapleczem surowcowym

Rosja nie chce być zapleczem surowcowym Europy, a nawet świata. Chce natomiast skorzystać ze swojego surowcowego bogactwa po to, by umocnić się na pozycji gospodarczego i politycznego partnera świata i Europy.

Rosyjski punkt widzenia na międzynarodowe partnerstwo, dzisiaj budowane głównie poprzez sektor energetyczny i przede wszystkim przez eksport surowców, był ważnym elementem dyskusji na XVI Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Rosja, która ostatnio mocno uwierzyła w siłę swojej państwowości (zresztą znacznie bardziej niż w biznes), chce prowadzić dzisiaj "wielowektorową" politykę energetyczną - dotyczącą kraju i zagranicy.

W przyszłości, jak wyjaśnił "NP" dr Igor Prokofjew, wicedyrektor pracującego na rzecz ministerstw i urzędów Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych, rosyjska gospodarka powinna pozyskać inny katalizator rozwoju niż surowce. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że dzisiaj katalizatorem tym są ropa naftowa i gaz.


Drzwi do Azji


Program wydobycia węglowodorów na Wschodniej Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji ma nie tylko otworzyć Federacji Rosyjskiej drzwi na azjatyckie rynki surowców i następnie utorować drogę do silnego gospodarczego oddziaływania w regionie Azji i Pacyfiku. Uruchomienie wydobycia na wschodnich rubieżach Rosji ma również umocnić - najważniejszy dla integralności Rosji - związek z federacją olbrzymich wschodnich obszarów.

Chiny, będące potencjalnie najważniejszym rosyjskim klientem na Dalekim Wschodzie, już od 2003 roku zajmują pod względem zużycia ropy drugie miejsce na świecie. Kraj ten, który do połowy lat 90. był w zakresie wydobycia ropy samowystarczalny, na początku XXI wieku sprowadzał już 100 mln ton ropy na rok. W 2010 roku Chiny mogą importować netto 160 do 190 mln ton tego surowca. Po kolejnych dziesięciu latach chiński import sięgnie 250-270 mln ton - według samych Chińczyków i nawet 295-370 mln ton według statystyk z USA i Japonii. Problem w tym, że zakrojona na wielką skalę rosyjska współpraca surowcowa z Chinami dopiero się zaczyna, a Rosja już dzisiaj obawia się nie tylko o poziom cen surowców eksportowanych na chiński rynek, ale także o skutki przyszłego uzależnienia od potężnego wschodniego klienta.


USA mirażem, Europa konkretem


Pod znakiem zapytania są perspektywy rosyjskiego eksportu ropy do USA. I wcale nie chodzi tu o problem możliwego braku surowca w Rosji. Ameryka zużywa obecnie rocznie miliard ton ropy, z czego 90 proc. przypada na Stany Zjednoczone. Jednak według Ministerstwa Energetyki USA, perspektywy importu ropy z Rosji i pozostałych państw WNP są skromne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP