Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie apetyt na stal

Autor: Renata Dudała
19-06-2006 00:00
Rośnie apetyt na stal

Według dystrybutorów bieżący rok utrzyma tendencję wzrostową. Potwierdzają to prognozy Euroferu, organizacji zrzeszającej producentów i dystrybutorów stali. Zgodnie z nimi tegoroczne zapotrzebowanie na stal na rynku europejskim zwiększy się o 3,6 proc.

- Największe „ssanie” występuje na rynkach azjatyckich – mówi Tomasz Milas, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. – Pozytywne tendencje występują też w Europie. Dotyczy to głównie wyrobów długich (zwłaszcza prętów żebrowanych) i wyrobów płaskich. Liderem na rynku są Polska i Czechy. Koniunktura na stal zapowiada się zatem dobrze. Dobra sytuacja w branży przekłada się na inwestycje, których celem jest wzrost konkurencyjności branży oraz specjalizacja. Dystrybutorzy inwestują we własne centra serwisowe, składy magazynowe i sieć dystrybucji. W sektorze dystrybucji spodziewana jest także konsolidacja – proces istotny i nieuchronny, biorąc pod uwagę ekspansję zachodnich i wschodnich koncernów stalowych na polskim rynku.
– Obserwacja polityki handlowej największych polskich producentów pozwala dojść do wniosku, że obecnie nie są oni zainteresowani konsolidacją rynku dystrybucji stali – ocenia Jerzy Bernhard, prezes Zarządu Stalprofilu SA.– Między innymi poprzez stosowane systemy rabatów dążą oni do rozdrobnienia systemu dystrybucji wyrobów hutniczych.

Na rynku unijnym ukształtowała się sytuacja polegająca na współistnieniu producentów i dystrybutorów wyrobów hutniczych w systemie sprzedaży. Producenci obsługują duże zamówienia ze strony przemysłu. Dystrybutorzy natomiast posiadają przewagę w postaci szybko dostępnej szerokiej oferty asortymentowej i oferowania usług dodanych, co pozwala im skuteczniej realizować zamówienia ze strony mniejszych kontrahentów.

We Francji pięciu największych dystrybutorów ma 70 proc. udziału w rynku, w Niemczech – 50 proc., a w Hiszpanii – 45 proc. Dystrybucja wyrobów hutniczych w Polsce w porównaniu z resztą Europy jest wciąż rozdrobniona. Udział największych dystrybutorów w rynku wynosi niecałe 20 proc. Ta sytuacja niebawem się zmieni. Inwestorzy, którzy przejęli polskie huty, nie ukrywają, że dążyć będą do zmiany systemu dystrybucji. Podkreślają jednak, że na dziś nie mają wypracowanego modelu w tym zakresie. Dotyczy to zarówno Arcelora, jak i Mittal Steel Poland.

Jak podkreśla Bernhard, rynek będzie się konsolidować, chociaż obecnie procesy te nie przebiegają na płaszczyźnie kapitałowej lecz kooperacyjno-kontraktowej. Zdynamizowanie procesów konsolidacyjnych wśród dystrybutorów stali będzie możliwe po wykreowaniu wyraźnych liderów tego rynku. Związane to będzie z pogorszeniem się sytuacji finansowej licznej grupy mniejszych dystrybutorów, często nie posiadających odpowiedniej infrastruktury sprzedaży do sprostania rosnącym wymaganiom klientów. Ewentualna niekorzystna zmiana sytuacji na rynku stali, np. spadek cen, może wywołać podział branży na podmioty o solidnych fundamentach, pretendujące do roli ośrodków konsolidacyjnych oraz firmy słabsze, które mogą stać się przedmiotem akwizycji. Dopiero po przeprowadzeniu procesów konsolidacyjnych w branży polski rynek stali będzie w miarę ukształtowany.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP