Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rosyjski węgiel grzeje świat

Autor: Irina Nowochatko
03-12-2007 00:00 |  aktualizacja: 07-12-2007 08:30
Rosyjski węgiel grzeje świat

W pierwszym półroczu 2007 roku Sibirskaja Ugolnaja Energieticzeskaja Kompania (SUEK), największy producent rosyjskiego węgla, sprzedała więcej surowca za granicą niż na rynku krajowym. Klientami są między innymi kraje Europy Wschodniej, wśród nich Polska.

Rosja zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem wydobycia węgla i trzecie pod względem eksportu. Głównymi odbiorcami rosyjskiego węgla są Japonia, Wielka Brytania, Korea Południowa i kraje skandynawskie. Kontrahenci najchętniej kupują rosyjski węgiel niskosiarkowy. Polacy też polubili rosyjski węgiel. Henryk Paszcza, wicedyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, uważa, że w tym roku może paść rekord importu rosyjskiego węgla do Polski - ponad sześć mln ton.
W ubiegłym roku Wyspy Brytyjskie podwoiły zakup rosyjskiego węgla do 18 mln ton. I choć od stycznia do września br. SUEK zmniejszył wydobycie węgla prawie o 2 proc., dostawy surowca na rynki zagraniczne wzrosły w tym okresie o około 15 proc. i wyniosły 19,4 mln ton. Najwięcej rosyjskiego węgla trafiło na rynki Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei.

W planach syberyjskiego koncernu jest modernizacja portów dalekowschodnich, dzięki której planowane jest zwiększenie eksportu węgla do Japonii. Szacuje się, że maksymalnie będzie można tą drogą eksportować rocznie około 17 mln ton. Możliwe, że ten wynik zostanie osiągnięty już w najbliższych latach. W pierwszym półroczu br., według danych Rosyjskiej Federalnej Służby Celnej, cały eksport rosyjskiego węgla kamiennego wzrósł o prawie 10 proc. - do około 64 mln ton w porównaniu do tego samego okresu roku 2006.


Na przekór niepogodzie


Mimo wzrostu cen surowca w kraju, SUEK nie ograniczył eksportu. Choć w pierwszym półroczu br. spadło wydobycie i sprzedaż węgla na rynku rosyjskim, zwiększyły się jego dostawy na rynki zagraniczne. W pierwszym półroczu 2007 roku SUEK wydobył 42,2 mln ton węgla, co stanowi spadek o siedem proc. w porównaniu do tego samego okresu ub.r. Na rynku rosyjskim sprzedaż węgla spadła o 12 proc. i wyniosła 28,2 mln ton, zaś eksport wzrósł o 15 proc. i wyniósł 12,8 mln ton.

Przedstawiciele SUEK zaznaczają, że w tym roku wskaźniki wydobycia węgla spadły z powodu warunków klimatycznych. Jednak mimo niekorzystnej sytuacji atmosferycznej, niektóre spółki-córki koncernu nie zmniejszyły wydobycia surowca.

- Od trzech lat nie odnotowujemy spadku wydobycia i sprzedaży węgla. Osiągamy te wyniki dzięki modernizacji produkcji - mówi Aleksander Kuzniecow, dyrektor generalny SUEK-Krasnojarsk.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP