PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozwiązania business intelligence w praktyce

Autor: Jarosław Maślanek
17-11-2010 00:00
Rozwiązania business intelligence w praktyce
- Z rozwiązań SAP Business Objects bardzo często korzystają instytucje finansowe i sektor publiczny - twierdzi Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. - W przemyśle znaczące kontrakty zawarliśmy ostatnio z przedsiębiorstwami branży budowlanej i chemicznej.

Podczas gospodarczej zadyszki wzrasta znaczenie bezpośredniego wglądu w stan firm, dlatego ich zarządy coraz bardziej interesują się informatycznymi systemami analityki biznesowej.

Dyrektor systemów informacyjnych Grupy Atlas Bogusław Święcicki mówi, że jego zespół, szukając dla koncernu optymalnego rozwiązania BI, wytypował cztery firmy funkcjonujące na polskim rynku.
- Nie chcieliśmy, by było to rozwiązanie wykorzystujące wyłącznie moduł raportowania - podkreśla nasz rozmówca. − Dla nas to zbyt mało. Dlatego wybrany i wdrożony w Grupie Atlas system BI firmy SAS obejmuje swym zasięgiem cztery obszary działania naszych spółek, czyli: skonsolidowane sprawozdania finansowe, planowanie, budżetowanie oraz szeroko rozumiane raportowanie. Można za jego pomocą sięgać do bogatego źródła danych, a następnie prezentować je w przyjaznej formie upoważnionym odbiorcom.

Grupa Atlas to organizm gospodarczy o skomplikowanej konfiguracji. Decyzja o wdrożeniu w koncernie narzędzi BI podyktowana była potrzebą wsparcia przeprowadzanych w nim złożonych procesów planistycznych.

− Zależało nam na tym, by dzięki BI uzyskać szybki dostęp do informacji o każdej porze i z każdego miejsca - wyjaśnia Święcicki. - W grupie działa 14 podmiotów, wskazać możemy około 400 miejsc, w których powstają koszty, planujemy marżę na 500 wyrobów. Dochodzi jeszcze producent opakowań i pięć kopalń. Wybrane narzędzie BI musiało więc gwarantować ciągły dostęp do informacji w ramach grupy o tak rozproszonej strukturze terytorialnej.

Poprzeczka wysoko

Zażądano także, by system integrował dane z kilku systemów ERP i usprawnił konsolidację sprawozdań finansowych.

Wśród spodziewanych korzyści wynikających z jego wdrożenia Bogusław Święcicki wylicza przede wszystkim oszczędność czasu. Teraz bowiem analityk nie traci go na przygotowanie danych, a odbiorca raportu ma szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji. System stworzył też platformę komunikacji pomiędzy uczestnikami procesów planowania ułatwił ich analizowanie i kontrolę. Listę zalet uzupełnia możliwość lepszego planowanie strategicznego i wzrost efektywności procesów produkcyjnych, logistycznych i handlowych. W warunkach ciągłych zmian rynkowych i rosnącej rywalizacji to atuty pozwalające uzyskać przewagę konkurencyjną.

Waldemar Kusal, szef działu IT firmy Classen, producenta wyrobów drewnianych i drewnopochodnych, wyjaśnia, że wdrożenie aplikacji SAP BI 7.0 stworzyło przede wszystkim możliwość korzystania w całej firmie z jednolitego narzędzia raportującego.
- Z rozwiązań SAP Business Objects bardzo często korzystają instytucje finansowe i sektor publiczny - twierdzi Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. - W przemyśle znaczące kontrakty zawarliśmy ostatnio z przedsiębiorstwami branży budowlanej i chemicznej.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP