Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozwiązania IT dla biznesu - Cel: działać efektywniej

Autor: Dariusz Śliwowski; Radosław Kozieja
31-01-2005 00:00

Konkurencyjność rynku zmusza przedsiębiorstwa do nieustannego poszukiwania innowacji. Coraz częściej celem nadrzędnym strategii korporacji staje się podnoszenie efektywności. W praktyce nie jest to możliwe bez zastosowania właściwych narzędzi IT. Do problemu poprawy wydajności firmy można podejść co najmniej na dwa sposoby: poprzez analizę i usprawnienie procesów biznesowych lub poprzez próbę przełożenia wytyczonej strategii na konkretne, bieżące działania. Prezentujemy dwa teksty eksperckie naświetlających te zagadnienia.

Zarządzanie procesowe
Dariusz Śliwowski*

Każda organizacja, niezależnie od skali i sektora, działa w oparciu o zbiór czynności i procesów. Część z tych procesów, często mających charakter spraw, przecina strukturę organizacyjną w pionie lub w poziomie, przechodzi przez rozmaite ośrodki kompetencyjne, hierarchię i stanowiska.

Im dłuższa ścieżka procesu, tym więcej czasu firma traci na jego zakończenie – jednak, paradoksalnie, nie ze względu na jego teoretyczną długość, ale na tracony czas związany z przechodzeniem procesu przez poszczególne etapy. W procesach biznesowych cechą charakterystyczną jest stosunek ilości czasu potrzebnego na oczekiwanie na decyzję, do faktycznego działania. Wynosi on dziewięć do jednego. Zatem jeśli dany proces trwa np. dziesięć dni, średnio zaledwie jeden dzień poświęcony jest na pracę związaną z tym procesem, reszta zaś to czas, w którym sprawa oczekuje na przejście do kolejnego etapu lub na wydanie odpowiedniej decyzji. Przy tej statystyce można założyć, że owe 90 proc. to pole do popisu dla firm informatycznych i konsultingowych, które odpowiadają za wspomaganie zarządzania procesami.

Dotychczas rozwiązania IT ukierunkowane były na wybrane obszary zarządzania, którym przyporządkowywano dedykowane systemy. Pamiętamy erę ERP, czy późniejszą modę na systemy CRM. Rozwiązania te doskonale informatyzują wybraną dziedzinę, ale nie potrafią wspomagać zarządzania procesami, które przecinają poszczególne obszary działania.

Jak zatem poprawić efektywność firmy poprzez właściwy system IT? Odpowiedź daje nowa klasa rozwiązań wspomagających zarządzanie biznesami, BPM (ang. Business Processes Management). Rozwiązania tej klasy umożliwiają tworzenie map i ścieżek procesów biznesowych na tle struktury organizacyjnej. Wdrożenie systemu BPM poprzedza wytężona praca polegająca na identyfikacji procesów i określeniu wspólnie z klientem, które z nich można zoptymalizować, które czynności się powtarzają, a które są w ogóle niepotrzebne.

Zoptymalizowane procesy implementuje się do systemu, wyodrębnia się z nich pojedyncze czynności i przyporządkowuje odpowiednim stanowiskom w firmie. W systemie tworzy się elektroniczne formularze i wzorce dokumentów, które mają zastąpić dokumentację i archiwizację papierową. Na koniec określonym użytkownikom i grupom użytkowników przydziela się uprawnienia i kompetencje oraz udziela indywidualnego hasła dostępu do aplikacji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP