PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozwiązania PLM - Planują, Liczą, Modyfikują

Autor: Jarosław Maślanek
30-07-2011 00:00
Rozwiązania PLM - Planują, Liczą, Modyfikują
<b>Adam Adamczyk<br>
architekt rozwiązań biznesowych SAP </b><br><br>
Kryteria doboru rozwiązania klasy PLM są ściśle powiązane z branżą. Generalną przesłanką jest natomiast bardzo bliska współpraca systemu z ERP oraz BI/BW, ponieważ najczęściej korzystają one z danych z systemów ERP, np. z informacji o cenach surowców, źródeł dostaw, analizy sprzedaży pod kątem cech produktów. <br><br>

Niezbędna jest też integracja systemu PLM z systemem planowania, co pozwala na redukcje zleceń produkcyjnych i zamówień zakupu w przypadku wycofywania produktu z rynku. Obecne trendy rozwoju PLM to zarządzane produktem end-to-end, od generowania wymagań dla nowego produktu, poprzez fazę projektowania, produkcji testowej, wprowadzanie na rynek, dystrybucję A-Z, aż po wycofywanie z rynku i zastępowanie go nowym produktem lub nową wersją.
<b>Mariusz Zabielski<br>
prezes Siemens Industry Software </b><br><br>

Rozwiązania klasy PLM nie powinny być "samotną wyspą" w przedsiębiorstwie. Dlatego ich dobór powinien zależeć m.in. od tego, na ile są one w stanie zintegrować się z systemami, które przedsiębiorstwo już posiada. <br><br>

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest obecność wzorców najlepszych praktyk dopasowanych do danej gałęzi przemysłu, a także zdolność do zarządzania wymaganiami - możliwość wprowadzania wymagań branżowych i kontrolowanie produktów pod kątem ich wypełniania. <br><br>

Systemy PLM mają za zadanie gromadzenie i zarządzanie wiedzą przedsiębiorstwa, ułatwianie pracownikom korzystania z niej, nie można więc zapomnieć o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie - o kontroli dostępu do danych, czyli o ochronie własności intelektualnej przedsiębiorstwa, która często jest najcenniejszym zasobem.

Rozwiązania PLM to informatyczne zmysły przedsiębiorstwa, pozwalające na kontrolę cyklu życia produktu i szybsze niż u konkurencji reakcje na zmiany na rynku.

Zarządzanie cyklem życia produktów (PLM - product life management) oznacza przechowywanie, dostarczenie i zarządzanie wszystkimi informacjami związanymi z procesem produkcji oraz uzupełnienie danych w czasie projektowania i na późniejszych etapach realizacji produktu oraz jego wycofania z rynku.
- Dzięki systemom PLM firmy z sektora przemysłowego mogą nadzorować cały proces historii życia produktu, a to usprawnia pracę kierowników projektu, inżynierów oraz innych pracowników, a także stanowi największe wsparcie dla działu konstrukcyjnego - wyjaśnia Tomasz Gliwka z E picor Software Poland.

Rozwiązania klasy PLM nie tylko skracają czas wprowadzania produktów na rynek, ale także umożliwiają generowanie zysków z obsługi posprzedażnej. Pozwalają również docenić wygodę współdzielenia pełnych informacji dotyczących cyklu życia produktu w całym procesie, od zapotrzebowania po wycofanie go z rynku.

Na decyzję o wdrożeniu rozwiązań klasy PLM mają wpływ dwa podstawowe czynniki - chęć kontrolowania rozwoju nowego produktu, by jako końcowy rezultat uzyskać asortyment najbardziej efektywny kosztowo, oraz konieczność reagowania na zapotrzebowanie rynku.

Całe życie produktu

− Po pierwsze, po drugie i po trzecie podniesienie produktywności - wskazuje na korzyści z zastosowania systemu PLM Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software. Zyskanie uporządkowanej bazy wiedzy przedsiębiorstwa umożliwia szybsze wykonywanie zadań, wykorzystywanie już istniejących zasobów, podejmowanie lepszych decyzji. Systemy PLM dają większą pewność i przewidywalność przy realizacji złożonych projektów produkcyjnych i inwestycyjnych, a dzięki usprawnieniu zarządzania danymi, automatyzacji procesów, łatwemu dostępowi do wiedzy pozwalają szybciej reagować na potrzeby rynkowe i szybciej dostarczyć produkt na rynek.

− Podstawową korzyścią płynącą z wdrożenia systemu klasy PLM jest przyspieszenie oraz kontrola procesu projektowania produktów, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, w których projekt opracowywany jest w sposób rozproszony, przez wiele często oddalonych od siebie osób - wyjaśnia Dariusz Kuśmierek, szef wydziału produkcji modułu w A sseco Business Solutions.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP