PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rury i co dalej?

Autor: Renata Dudała
20-12-2004 00:00

Trudno szukać innych rozwiązań niż te, które od lat sprawdzają się na świecie tj. konsolidacja, specjalizacja i ograniczenie roli państwa jako wlaściciela. To dlatego, zdaniem ekspertów, należy dążyć do konsolidacji hut produkujących rury, podobnie jak to miało miejsce w przypadku hut stali. Konieczny byłby tu inwestor strategiczny, zainteresowany utworzeniem wielozakładowej huty produkującej rury.

– Problem całego sektora rurowego polega na tym, że nadal funkcjonuje on w układzie przejściowym – uważa Marek Roman, dyrektor Grupy Firm Doradczych EVIP. – Firmy są w upadłości bądź kierują nimi operatorzy. Pierwszym krokiem byłoby opracownie strategii dla całej branży, uwzględniającej optymalne rozwiązania z punktu widzenia skarbu panstwa. Przekształcenia wydają się niezbędne, jednak na pewno nie należy sprzedawać sektora rurowego „w kawałkach“. Nie wiadomo też, kto miałby w przypadku ograniczonej roli państwa jako właściela konsolidować sektor i czy prywatyzacja polegalaby na sprzedaży pojedynczych zakładów czy sprzedaży w pakiecie.
Kazimierz Kowalski, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej uważa, że konieczna jest konsolidacja i całościowa sprzedaż sektora. Działając samodzielnie huty nie mają większych szans zważywszy na rosnącą na rynku konkurencję ze strony zagranicznych firm. Na konsolidację chyba jednak nie ma co liczyć, co wynika z aktualnej sytuacji poszczególnych zakladów.
Nadal nie wiadomo, co się stanie z Walcownią Rur Jedność (WRJ). Skarb Państwa, akcjonariusze WRJ i jej wierzyciele chcą jak najszybciej sprzedać walcownię. Utrzymująca się koniunktura na stal pozwoliłaby na odzyskanie części poniesionych na budowę walcowni nakładów.

- Do 25 podmiotów wysłaliśmy zaproszenie ofertowe odnośnie sprzedaży WRJ – mówi Marian Uherek,członek zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia. – Odpowiedziały cztery spółki – Złomrex, ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu, rosyjski koncern Trubna Metalurgiczska Kompania i niemiecki Max Aicher. Te cztery podmioty przeprowadziły badania spółki, które zakończyły się pod koniec listopada. Nasza starategia zakłada sprzedaż walcowni inwestorowi, gdyż jest to najlepsze rozwiązanie dla tej spółki. Chcemy wykorzystać przy tym dobrą koniunkturę na stal.

Wartość WRJ szacowana jest na kwotę około 500 mln zł. Wiadomo jednak, że potencjalny inwestor nie kupi walcowni za tę sumę, gdyż musi wydać blisko 200 mln na dokończenie inwestycji i jej rozruch. Dotychczas na realizowną od 1977 roku inwestycję przeznaczono już blisko 700 mln zł.

Na szybkim znalezieniu inwestora dla WRJ zależy zarówno Skarbowi Państwa, Towarzystwu Finansowemu Silesia, jak i Stalexportowi. Sfinalizowanie transakcji pozwoliłoby uniknąć spłaty kredytów gwarantowanych dla WRJ przez te instytucje. W przypadku Stalexportu byłaby to kwota rzędu 170 mln zł, którą giełdowa spółka musiałaby wypłacić z tytułu poręczeń. Zdaniem Emila Wąsacza, prezesa Stalexportu, będącego jednym z wierzycieli WRJ, najlepszym rozwiązaniem zarówno dla wierzycieli jak i WRJ byłoby przejęcie walcowni w zamian za zobowiązania. Według nieoficjalnychn informacji wierzyciele mogą liczyć na odzyskanie najwyżej jednej trzeciej należności.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP