Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek bez rdzy

Autor: Renata Dudała
01-02-2006 00:00
Rynek bez rdzy

Nie tylko budowlane mody, ale i trwalsze tendencje sprawiają, że można mówić o dobrych perspektywach dla producentów stali nierdzewnych. Konsekwencją dobrych prognoz są spore inwestycje planowane w tym niszowym sektorze branży stalowej.

Światowa produkcja stali nierdzewnej w 2006 roku wyniesie 26 mln ton i będzie większa niż w ubiegłym roku. Trudno jednak mówić o globalnym trendzie wzrostowym, gdyż jedynym regionem, który przyczyni się do tego wzrostu będzie Azja, a w praktyce Chiny i Indie. Zarówno w Europie, jak i obu Amerykach produkcja stali nierdzewnej w ubiegłym roku spadła. Najsilniej w Europie Środkowej i Wschodniej, bo aż o 24 proc. W Europie Zachodniej różnica jest niewielka – zaledwie o 0,4 proc. spadku; można więc mówić o stabilizacji.

Stabilnie w górę


Być może w 2006 roku produkcja lekko wzrośnie, ale warunkiem tu jest wzmożony popyt, który w pierwszej kolejności pozwoli na zbycie towaru trzymanego w magazynach. Według danych ISSF, w 2006 roku produkcja może wzrosnąć o 3,5 proc., ale nie w pierwszych miesiącach roku.

Zdaniem ekspertów nie ma powodów do niepokoju. Rynek stali nierdzewnych ma dobre perspektywy. To właśnie stale nierdzewne mogą w najbliższym czasie wyprzeć z rynku tradycyjnie dotąd stosowane w budownictwie materiały takie jak miedź czy aluminium. Importerom stali nierdzewnej pomaga trwająca od kilku lat moda na stal i szkło, które zostały docenione przez architektów i dekoratorów wnętrz budynków.

– Globalne spożycie stali nierdzewnej wzrosło w ostatnim ćwierćwieczu niemal trzykrotnie – przypomina Jan Myczkowski, dyrektor Outokumpu Stainless. – Dotychczas liderem w produkcji stali nierdzewnych była Europa, ale to się zmienia. Decydującą rolę odgrywać będą Chiny. W 2000 roku Chiny wyprodukowały około 1,2 mln ton blach zimnowalcowanych ze stali nierdzewnych. Według prognoz w 2010 roku produkcja tego asortymentu sięgnie 8 mln ton. Tym samym Chiny staną się eksporterem netto. Z drugiej strony cały czas Europa Środkowa i Wschodnia jest traktowana przez ekspertów jako perspektywiczny i dynamiczny rynek, na którym szacowany jest prawie 8-procentowy wzrost.

W Polsce zużycie stali nierdzewnej, która pochodzi niemal wyłącznie z importu, wynosi około 4,5 kg na osobę, ale wciąż rośnie. Wzrost gospodarczy w Polsce i wzrost PKB to główne czynniki, które wpłynęły na zwiększoną konsumpcję stali nierdzewnej. Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia w dziedzinie wskaźnika średniej konsumpcji stali nierdzewnych na osobę. Możemy być jednak spokojni o stabilny wzrost tego rynku, zwłaszcza w kontekście zagranicznych inwestycji w przemysły tradycyjnie posługujące się tego typu materiałem.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP