PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek biopaliw rośnie pod dyktando prawa

Autor: Piotr Apanowicz
23-10-2009 00:00 |  aktualizacja: 23-10-2009 06:27
Rynek biopaliw rośnie pod dyktando prawa
Narodowy Cel Wskaźnikowy dla biokomponentów 2009-13* (w proc.)

Krajowy rynek biopaliw tworzy się praktycznie od zera w oparciu o odgórne regulacje, a nie ze względu na zapotrzebowanie rynkowe. Rośnie, bo musi rosnąć, jeśli chcemy realizować Narodowy Cel Wskaźnikowy określający obowiązkowy poziom biokomponentów w paliwach w poszczególnych latach.

Nie obserwujemy praktycznie zużycia biokomponentów ponad wymagania określone przez NCW, stąd potencjał i dynamikę rozwoju rynku można oszacować dość precyzyjnie, znając poziomy NCW na poszczególne lata oraz szacunkowe zapotrzebowanie ze strony gospodarki na paliwa płynne - przyznaje Tomasz Pańczyszyn, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
Najwięksi krajowi producenci paliw narzekają jednak, że jak na razie do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego muszą dokładać. PKN Orlen poinformował na przykład, że w 2008 roku NCW w zakresie biokomponentów (3,45 proc. wartości energetycznej sprzedanych paliw) został wypełniony kosztem 64 mln zł.

Ubiegły rok był pierwszym pełnym okresem realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), w którym jego stosowanie było dla producentów i importerów paliw obowiązkowe. Orlen zapewnia, że zgodnie z przyjętą strategią podjął działania ukierunkowane na zwiększenie udziału biokomponentów w paliwach oraz upowszechnienie biopaliw. Spółka w 2008 r. zakończyła program inwestycyjny (realizowany był od 2006 r.) polegający na dostosowaniu wszystkich terminali paliw do komponowania estrów z olejem napędowym. Dzięki tym inwestycjom sieć logistyczna koncernu osiągnęła optymalny poziom dostosowania do realizacji wymogów Ustawy o biopaliwach. Koszt inwestycji wyniósł ponad 80 mln zł.

W 2008 roku do produkcji paliw w koncernie wykorzystano ponad 100 tys. ton bioetanolu do produkcji benzyn oraz ponad 200 tys. ton estrów do oleju napędowego. Ponadto wdrożono do sprzedaży nowe paliwo B100, czyli bioester (stanowiący samoistne paliwo). Płocka firma szacuje, że wprowadzenie do sprzedaży estrów i tym samym konieczność dostosowania stacji wiązało się z wydatkami inwestycyjnymi na poziomie ok. 4,5 mln zł (w roku 2008). Paliwo B100 było dostępne na ok. 221 stacjach Bliska oraz w sieci handlu hurtowego.

Orlen przekonuje, że wprowadzenie biokomponentów do paliw wiąże się ze wzrostem kosztów produkcji z uwagi na wyższe ceny biokomponentów w stosunku do tych pochodzących z ropy naftowej. Mimo obowiązujących ulg w podatku akcyzowym, koszt wprowadzenia biokomponentów do paliw w 2008 roku wyniósł dla Orlenu ok. 64 mln zł.

Również Grupa Lotos przekonuje, że do realizacji NCW na razie musi dokładać.

- Trzeba znaleźć takie metody realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, które nie będą zmuszały producentów paliw do sprzedaży poniżej kosztów - uważa Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
Narodowy Cel Wskaźnikowy dla biokomponentów 2009-13* (w proc.)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP