Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek czy dekrety?

Autor: Marcelina Gołębiewska
18-05-2001 00:00

W Polsce centrów logistycznych nie mamy - twierdzi zdecydowanie gros teoretyków tematu. Jak przekonuje - nieco mniej radykalny, poznański Instytut Logistyki i Magazynowania na razie nie zbadano potencjału infrastrukturalnego polskiego TSL. Tymczasem na rynku mamy minimum dwa podmioty, określane przez operatorów jako centra logistyczne: centrum Raben pod Poznaniem i FM Logistic w Mszczonowie.

W przeprowadzonej do końca marca 2001 r. i obecnie analizowanej ankiecie ILiM ustanowiono m.in. "powierzchniowe" kryterium statusu centrum logistycznego: 5 tys. m2 min. powierzchni i 6 m min. wysokości. Ponadto centrum ma - według ILiM - świadczyć usługi kompleksowe. Jego operator nie może być właścicielem towarów. Powierzchnia centrum Raben to w sumie aż 32 tys. m2. Firma przechowuje, przepakowuje towary, a także prowadzi cross-docking: kompletuje i rozsyła bez magazynowania. To znaczy, działa na rzecz klientów, kompleksowo. Jednak uczeni odmówili jej prawa do nazwy, podobnie jak centrum FM Logistic. Zdaniem jednych - firmy Raben i FM pobudowały "lokalne" centra logistyczne. W opinii innych - FM i Raben utworzyły centra "dystrybucyjne", nie "logistyczne".
To ostatnie stwierdzenie jest chyba najbardziej trafne. Do podstawowych kryteriów centrów logistycznych należy, według fachowców, ich charakter publiczny. Z tego punktu widzenia, centrum logistyczne to platforma. Platforma - dodajmy, zinformatyzowana. Centrum logistyczne działa - jak podano w analizie projektu Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku - w konwencji teleportu, globalnego centrum przepływu informacji. Teleport integruje przepływ informacji w czasie, proces informacyjny i decyzyjny. W ten sposób, centrum logistyczne realizuje inny, kluczowy, postulat: centrum poprzez informowanie integruje kontrahentów, oddziałuje na producentów i klientów. Centrów logistycznych, które byłyby publiczne i kształtowałyby strumienie towarów, rzeczywiście nie mamy.
ILiM dopiero w połowie roku poda wyniki badań: obecne lub potencjalne centra logistyczne/dystrybucyjne, sklasyfikowane w skali od 1 do 10. Jak zapowiada Instytut, wynik badań posłuży, m.in., do opracowania koncepcji lokalizacji nowych przyszłych centrów. Nie jest to jednak pierwsza przymiarka do tematu. Istnieje - opracowana przez ośrodki naukowe z całej Polski - koncepcja 6 centrów logistycznych: 2 morskich - w Trójmieście i aglomeracji Szczecin - Świnoujście, centrum mazowieckiego, wielkopolskiego, górnośląskiego (i ew. dolnośląskiego), a także - centrum logistycznego na tzw. ścianie wschodniej. Tu rozważano zlokalizowanie obiektu w pobliżu Białegostoku, Terespola lub Rzeszowa. Każde z sześciu centrów miałoby charakter międzynarodowy, przy zasięgu do ok. 300 km. Inna koncepcja, promowana na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, zakłada powstanie w Polsce 4 międzynarodowych centrów logistycznych: w Poznaniu, Gdańsku i drugiej na ścianie wschodniej. Tu tzw. promień współpracy wynosiłby 500 - 800 km. Powierzchnia, 100 - 150 ha. System uzupełniłyby centra regionalne i lokalne. Także MTiGM przyjęło "Koncepcję lokalizacji centrów logistycznych w Polsce".

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP