Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek dystrybucji stali się normalizuje

Autor: Renata Dudała
14-10-2010 00:00

Pierwsze półrocze dla sektora dystrybucji stali było korzystne, trzeci kwartał nie będzie zły. Zapotrzebowanie na stal rośnie stopniowo - bez skoków i spekulacji. Rynek się normalizuje.

Rynek stali odzyskał już względną równowagę po ostrym w tej branży kryzysie. Sprzedaż gotowych wyrobów, usługi i przetwórstwo, a także produkcja na potrzeby infrastruktury to segmenty rynku, które zanotowały kilkudziesięcioprocentowe zyski względem 2009 r. Na sytuacji w ostatnich miesiącach odbiła się jednak pokusa powetowania sobie strat spowodowanych załamaniem, co nie służyło stabilizacji.
Od początku 2010 roku ceny stali poszybowały w górę i trend ten utrzymywał się przez całe pierwsze półrocze. Szczyt indeksów cenowych stali, zarówno dla rynku polskiego, jak i rynku europejskiego, miał miejsce w czerwcu 2010 r., notując poziomy o 35-45 procent wyższe od obserwowanych w grudniu 2009 roku. Imponujący wzrost produkcji stali w pierwszym półroczu 2010 roku (w Polsce +34 proc.) kontrastował ze znacznie mniejszym wzrostem jawnego i realnego popytu na stal (+16 proc.), w związku z tym w pierwszych miesiącach drugiego półrocza można było zauważyć obawy rynku o dalszą kontynuację wzrostów, co zaowocowało nieznaczną korektą cen.

Korekta i stabilizacja

- Od stycznia do czerwca 2010 r. odnotowaliśmy wzrost cen o około 27 procent - mówi Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. - Jednak gdy porównamy pierwsze półrocze 2008 roku z analogicznym okresem 2010 roku, zauważymy spadek rzędu 20 procent. Koniec wakacji przyniósł powrót trendu wzrostowego cen stali, szczególnie blach gorącowalcowanych i prętów żebrowanych. Krajowy rynek ustabilizował się i raczej nic nie wskazuje na to, by nastąpiły drastyczne zmiany w zakresie cen. To oczywiste, że producenci będą dążyć do podwyżek, z drugiej strony rynek na to nie pozwala. Można się zatem spodziewać niewielkich korekt cen.

Opinię tę podziela Tomasz Milas, prezes zarządu TM Steel. Jego zdaniem, sytuacja w zakresie cen nie jest całkowicie stabilna.

W tym roku huty kilkakrotnie podejmowały próby podwyżek cen, jednak nieudane ze względu na to, że rynek jest dość płytki. Dlatego raczej nie dojdzie w najbliższym czasie do radykalnych zmian cen.

- Rynek dystrybucji wyrobów stalowych ustabilizował się i na pewno nie będzie niespodzianek w czwartym kwartale - zapewnia Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA. - Nie ma zagrożeń importu czy dumpingowych cen. Oczywiście wahania w zakresie cen mogą nastąpić, ale będą niewielkie. Raczej wszyscy pilnują stałego poziomu cen.

KOMENTARZE (2)

KOMENTARZE (2)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP