PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek, energia i klimat

Autor: Dariusz Ciepiela
16-05-2011 00:00
Rynek, energia i klimat
<b>Andrzej Modzelewski, dyrektor do spraw koordynacji sieci i sprzedaży, RWE East</b>
<br><br>
Polityka energetyczna Unii Europejskiej powinna mieć te same cele jakościowe dla każdego z rynków, ale przy uwzględnieniu jego specyfiki i planowaniu dochodzenia do nich. Inaczej powinien być traktowany rynek francuski, gdzie przewaga energii jądrowej gwarantuje niższe ceny dla odbiorów końcowych, przy nałożeniu nawet zasadniczych restrykcji związanych z emisjami, a inaczej rynek, który bazuje w 90 proc. na wytwarzaniu energii z węgla.
<br><br>

Rola Komisji w przestawieniu produkcji energii z konwencjonalnych źródeł na nisko- lub zeroemisyjne jest nie do przecenienia, ale droga dojścia do celu powinna brać pod uwagę indywidualne uwarunkowania każdego kraju członkowskiego, jego miks energetyczny oraz specyfikę infrastrukturalną.
<b>Maher Chebbo, wiceprezydent SAP na rynku Utilities</b><br>
- W kilku krajach, szczególnie w Skandynawii i Wielkiej Brytanii, już zbudowano bardzo konkurencyjne rynki. Unia Europejska była ostatnio bardzo ostra w krytykowaniu zachowań monopolistycznych.
<b>Connie Hedegaard, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu</b><br>
- Musimy już teraz rozpocząć przechodzenie na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną. Im dłużej będziemy zwlekać, tym będzie to droższe. Opłaca się od razu rozpocząć przekształcanie gospodarki.

Główne cele polityki energetycznej Unii Europejskiej to jednolity rynek energii elektrycznej i gazu oraz niskoemisyjna gospodarka. Pierwszy cel nie budzi kontrowersji, drugi - owszem.

W marcu 2011 r. wszedł w życie tzw. trzeci pakiet energetyczny, którego celem jest stworzenie w pełni skutecznego i jednolitego europejskiego rynku energii elektrycznej i rynku gazu. Wdrożenie pakietu ma ułatwić utrzymanie cen na możliwie najniższym poziomie oraz poprawić standard usług i bezpieczeństwo dostaw.
- Liberalizacja i harmonizacja zasad rynku energii elektrycznej oraz istotny postęp w procesie tworzenia rynków regionalnych przybliżają fazę pełnego zintegrowania i utworzenia jednolitego europejskiego rynku energii - mówi Marek Woszczyk, p.o. prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jego zdaniem, europejska infrastruktura rynkowa, którą tworzy III pakiet liberalizacyjny wspierany przez inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz integralności i przejrzystości handlu na hurtowym rynku energii, oraz katalog instrumentów wspierających połączenia techniczne, określonych w tzw. pakiecie infrastrukturalnym, powinny zapewnić zakończenie procesu integracji do 2014 r. Woszczyk podkreśla, że po kilku latach liberalizacji krajowych rynków energii elektrycznej i harmonizacji regulacji prawnych, III pakiet liberalizacyjny powołuje wspólne, europejskie instytucje i powierza im narzędzia do zakończenia procesu integracji. Operatorzy systemów przesyłowych zrzeszeni w organizacji European Network Transmission System Operators (ENTSO) i regulatorzy zrzeszeni w organizacji Agency for Cooperation of European Regulators (ACER) otrzymują prawa i obowiązki niezbędne do zharmonizowania rynków. Ich działania mają zapewnić integrację rynków i realizację celów wspólnotowych polityki energetycznej.

- Gwarancją ich prowspólnotowego działania jest status niezależności regulatorów, który ma być zapewniony w przepisach prawa krajowego, oraz status niezależności operatorów, weryfikowany w procesie certyfikacji przeprowadzonym przez regulatora i Komisję Europejską - podkreśla Marek Woszczyk i zwraca uwagę na fakt, że nie ma konkurencyjnego rynku bez świadomego i aktywnego odbiorcy. III pakiet energetyczny przynosi w tym zakresie istotną zmianę jakościową, zapewniając wysoki stopień ochrony odbiorcy, w tym usprawniając dostęp do informacji rynkowej, gwarantując niedrogie i szybkie procedury pozasądowego rozstrzygania sporów oraz niezależny i przejrzysty mechanizm rozpatrywania skarg konsumenckich.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP