Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek energii: giełdowe powinności

Autor: Ireneusz Chojnacki
05-12-2010 00:00
Rynek energii: giełdowe powinności
Prognoza wzrostu cen hurtowych energii elektrycznej (zł/MWh)

W przyszłym roku w Polsce obowiązkowa sprzedaż prądu na rynku publicznym sięgnie 40 proc. jej produkcji, ale za dziesięć lat spadnie poniżej 20 proc. Przyszłość rynku energii elektrycznej w Polsce zależy od woli energetyki i kosztów publicznej sprzedaży prądu.

Narzucenie producentom energii elektrycznej obowiązku jej sprzedaży w trybie publicznym ma zwiększyć konkurencję na rynku hurtowym, poprawić przejrzystość rynku energii i wykreować ceny prądu, które będą punktem odniesienia dla transakcji poza rynkiem publicznym.
W sierpniu, gdy obowiązek wchodził w życie, Towarowa Giełda Energii (TGE) była jedynym rynkiem, na którym sprzedaż spełniała ustawowe wymogi obowiązkowej sprzedaży publicznej. W III kwartale tego roku całkowity obrót energią elektryczną na TGE wyniósł 10,512 TWh, co stanowiło ok. 27 proc. produkcji energii elektrycznej Polsce w trzecim kwartale 2010 roku.

- Wprowadzenie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej w trybie publicznym zwiększy płynność rynku hurtowego, a tym samym zapewni transparentną informację o cenach podstawowych produktów będących przedmiotem obrotu na rynku - zapewnia Witold Pawłowski, członek zarządu CEZ Trade Polska. - Ceny pojawiające się na giełdach i w aukcjach będą służyć jako odniesienie dla kontraktów zawieranych dla wolumenu energii nie objętego tym obowiązkiem. W roku 2010 nie oczekujmy jednak rewolucji.

Handel w rozproszeniu

Witold Pawłowski ocenia, że w tym roku łączny obowiązek sprzedaży energii elektrycznej w trybie publicznym to będzie około 20 proc. całkowitej ilości energii wytworzonej w Polsce. Niekoniecznie jednak wyłącznie na giełdach. Obowiązkiem producentów jest sprzedaż na giełdach nie mniej niż 15 proc. produkcji. Elektrownie objęte ustawą o rozwiązaniu KDT-ów muszą sprzedawać 100 proc. produkcji prądu w trybie publicznym, ale 85 proc. mogą też sprzedać w przetargach lub na internetowych platformach handlowych.

Wbrew pierwotnym intencjom, w tym roku i następnych latach handel może być więc dosyć rozproszony. Zwłaszcza że niedługo powstanie zapewne w Polsce druga giełda energii elektrycznej. Chce ją utworzyć Giełda Papierów Wartościowych z wykorzystaniem Platformy Obrotu Energią Elektryczną.

Firma Elbis, wchodząca w skład Grupy PGE, zawarła umowę sprzedaży Platformy Obrotu Energią Elektryczną na rzecz konsorcjum Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz WSEInfoEngine.
Prognoza wzrostu cen hurtowych energii elektrycznej (zł/MWh)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP