PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek olejowy - egzamin z kryzysu

Autor: Marcin Szczepański
02-08-2010 00:00 |  aktualizacja: 02-08-2010 11:13
Rynek olejowy - egzamin z kryzysu

Kryzys pokazał, jakie znaczenie dla branży olejowej ma skuteczna dystrybucja - uważa Marian Ćwiertniak, prezes spółki Orlen Oil.

- Jak scharakteryzowałby pan obecną sytuację na polskim rynku olejowym?
- Przede wszystkim należy pamiętać, że branża olejowa wykazuje dużą wrażliwość na wahania koniunktury i dlatego może pełnić funkcję barometru odzwierciedlającego całościowy obraz gospodarki.

Rok 2009, który minął pod znakiem kryzysu światowej gospodarki, przyniósł ze sobą znaczny spadek chłonności środków smarowych, szczególnie w krajach Europy Zachodniej. Podobna tendencja wystąpiła również w Polsce, gdzie w 2009 roku zanotowano 11-procentowy spadek. Obecnie na krajowym rynku środków smarowych konkuruje ze sobą ok. czterdzieści najbardziej liczących się firm, wśród których znajdują się producenci, importerzy oraz konfekcjonerzy.

Istotną część rynku stanowi segment olejów dla motoryzacji, który wykazuje systematyczną tendencję wzrostową. W przemyśle - gdzie rynek skurczył się w stosunku do 2008 roku o 16 proc. - widoczne są już pozytywne tendencje.

- Jak bardzo wpłynął na sytuację branży kryzys gospodarczy i czy jego efekty są nadal widoczne?

- Skutki recesji odczuli głównie producenci środków smarowych związani z branżami najbardziej dotkniętymi przez kryzys bądź podmioty mocno zaangażowane na rynkach, które zanotowały głęboki spadek koniunktury (m.in. Ukraina). W przypadku tych firm efekty kryzysu będą najbardziej i najdłużej widoczne.

Jednakże dla wielu podmiotów kryzys stanowił również okazję do szukania nowych form działalności, w tym sposobów zdynamizowania sprzedaży, co miało miejsce m.in. w branży automotive, zarówno w segmencie premium, jak i ekonomicznym.

Stosunkowo dobrze podczas kryzysu poradził sobie segment olejów samochodowych, który w II kwartale 2009 roku odnotował wzrost wartości. Na kondycję tego rynku wpłynęły takie czynniki, jak odporność popytu wewnętrznego oraz zwiększony import samochodów z zagranicy.

W przypadku rynku olejów dla pojazdów ciężarowych i ciężkiego sprzętu, nastąpił kilkuprocentowy spadek chłonności związany z pogarszającą się sytuacją firm oraz obawami przedsiębiorców przed skutkami kryzysu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP