PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek stali: dyktat nadprodukcji

Autor: Piotr Myszor
04-11-2014 07:58
Rynek stali: dyktat nadprodukcji
Polska: Eksport i import wyrobów hutniczych I-VII 2014 r. (rdr, zmiana w proc.) <b>Stefan Dzienniak,<br />
prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej</b><br /><br />
&#8211; Żaden kraj nie produkuje wszystkiego. Wszyscy muszą importować. Nasze huty jednak systematycznie tracą udział w polskim rynku. Obecnie pokrywają go już tylko w 33 procentach.

Stalowy rynek zrobił się bardzo ciekawy. Produkcja na świecie rośnie, choć niezbyt szybko. Spadającą rentowność hutnictwa ratują jedynie nurkujące ceny rudy.

Fundamenty hutniczego świata są w Chinach, które wyrosły na globalnego giganta. Ze statystyk wynika, że pochodzi stamtąd połowa światowej produkcji stali. A nawet więcej, bo jak się niedawno okazało, część chińskich producentów produkuje więcej niż raportuje. Ich wstrzemięźliwość ma prawdopodobnie związek z tym, że rząd w Pekinie dąży do obniżenia produkcji.
Niezwykle szybko rozwijająca się w ostatnich latach chińska gospodarka zbudowała bowiem w wielu dziedzinach potencjał wytwórczy znacznie wyrastający ponad realne potrzeby. Jedną z tych nadmiernie rozwiniętych dziedzin jest właśnie produkcja stali. Od roku 2006 w zasadzie się podwoiła. A do tego, gdy reszta świata, startując z pułapu trzykrotnie wyższego niż Państwo Środka, zanotowała w roku 2009 spore tąpnięcie, z którego do dziś właściwie do końca się nie podniosła, chińskie statystyki pokazują stały, niezachwiany wzrost. Według oficjalnych danych World Steel Association, w roku 2013 wyprodukowano na świecie 1,607 mln ton stali. Z czego na Chiny przypada 779 mln ton, a więc 48,5 proc.

Chiny

Czołowy dostawca informacji o światowym rynku stali, firma MEPS International Ltd, już w roku 2011 informowała, że jej zdaniem produkcja Chin jest o 6 proc. wyższa od deklarowanej. Kilka tygodni temu wątek ten powrócił.

Tym razem MEPS powołuje się na Xu Lejianga, prezesa grupy Baosteel, który miał stwierdzić, że całkowita produkcja chińskiego hutnictwa w 2013 roku sięgnęła 822 tys. ton. Chiński serwis Mysteel, w jednej ze swych niedawnych publikacji, szacuje wielkość niezgłoszonej produkcji na 70 mln ton. To więcej niż w zeszłym roku wyprodukowały Niemcy i Włochy, najwięksi unijni producenci stali.

Podczas gdy produkcja stali rośnie, zapotrzebowanie na nią, także w Chinach, podlega coraz większym wahaniom. To powoduje, że chińskie huty mają coraz poważniejsze problemy ze sprzedażą swojej stali na lokalnym rynku. Rośnie więc eksport. I to szybko, bo Chińczycy wciąż uruchamiają nowe moce produkcyjne. Według MEPS International, chiński eksport wyrobów stalowych w pierwszym półroczu 2014 zwiększył się o 9,5 mln ton w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Sprzedaż wyrobów walcowanych za granicę wzrosła z 22,3 mln ton do 31,85 mln ton.

Rosnącym eksportem Chin zaniepokojeni są głównie producenci z Azji, którzy w ostatnich latach kilkakrotnie podejmowali próby uruchomienia mechanizmów, które chroniłyby ich rynki. Bez powodzenia: sprzedaż chińskich wyrobów stalowych do Japonii potroiła się, do Brazylii - podwoiła, a do Stanów Zjednoczonych wzrosła o 77 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP