PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek stali: Ostrożnie, ożywienie!

Autor: Renata Dudała
13-09-2010 00:00
Rynek stali: Ostrożnie, ożywienie!

Światowa branża dystrybucji wyrobów stalowych bardzo powoli odzyskuje równowagę. W procesie odbudowy polskiego rynku trzeba się jednak nadal liczyć z zawirowaniami cen i koniunktury oraz skutkami wewnętrznych przeobrażeń.

Światowy kryzys spowodował spadek obrotów firm stalowych o 44 procent. Spadły ceny wyrobów stalowych, zmniejszyła się liczba zamówień.
- W Niemczech nigdy nie zdarzył się taki spadek - ocenia Juergen Nusser, prezes European Association of Steel Service Centers. - Sytuacja była tak trudna, że nawet związki zawodowe po raz pierwszy odstąpiły od żądań, widząc, w jakim stanie znalazła się niemiecka gospodarka.

Jak podkreśla Nusser, sytuacja na rynku stali powoli się normalizuje. Nie należy jednak liczyć na dynamiczny wzrost produkcji przy obecnych poziomach cen. Prognozy ekspertów dotyczące wzrostu konsumpcji i zużycia stali w pierwszym kwartale tego roku nie sprawdziły się. Obecnie szacuje się wzrost na poziomie 0,6 procent. Nie jest to wiele.

- Firmy muszą unikać ryzyka finansowego - oceniał Nusser. - Trzeba bronić marż, jeśli stracimy na wolumenie sprzedaży, musimy utrzymywać ceny.

Trudna odbudowa

Zdaniem Andrzeja Ciepieli, dyrektora Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, w Polsce spadki sprzedaży wyrobów stalowych były mniejsze w porównaniu z krajami Unii. Odnotowano dramatyczny spadek sprzedaży wyrobów płaskich, ale na początku tego roku nastąpiła poprawa.

Ceny ulegały wahaniom, ale obecnie można mówić o stopniowej normalizacji. Nadchodzi pora na odbudowę rynku.

Pierwszy kwartał tego roku pokazał, że zużycie jawne wzrosło w Europie o 37 procent.

- Trzeba jednak spojrzeć na te wskaźniki przez pryzmat zużycia realnego, ponieważ w tym samym czasie - tj. w pierwszym kwartale roku - zużycie realne spadło o 2,7 proc. - mówi Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu. - Prognozy dotyczące kolejnych kwartałów są niekorzystne, ponieważ przewiduje się duży wzrost zużycia jawnego, natomiast niewielki wzrost zużycia realnego. W trzecim kwartale tego roku przewiduje się wzrost zużycia realnego o 0,8 proc., natomiast w czwartym kwartale o 1 proc. Według prognoz, w tym samym czasie, tj. w trzecim kwartale, zużycie jawne wzrośnie o 9 proc., a w czwartym o 4,5 proc. Zdaniem Bernharda, kryzys spowodował zmianę strategii działania firm dystrybucyjnych, które chcąc zwiększyć swą konkurencyjność na rynku, dywersyfikowały działalność. Inwestowały w nowe obszary, często nie związane z produkcją hutniczą. Tym samym rozkładały ryzyko w momencie pogorszenia się sytuacji na rynku stali.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP