Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ryszard Petru: Budżet trzeba poprawić

Autor: (not. mg)
11-01-2001 00:00

KOMENTARZ POLITYKA: - Budżet na 2001 r. budzi wiele zastrzeżeń. A zasadnicze pytanie brzmi: czy zakładany budżet jest realny? Zarazem trzeba mieć świadomość, iż odrzucenie budżetu 2001 byłoby dla zagranicznych inwestorów symptomem niepewności politycznej i gospodarczej w Polsce.

Naturalnie, Unia Wolności nie poprze złego budżetu. Projekt budżetu na 2001 r., z jednej strony, próbuje utrzymać stabilność finansów państwa, z drugiej jednak, można dopatrzyć się w nim czynników, sugerujących tendencje do rozdawnictwa i braku reform.
27 listopada ubr. projekt budżetu surowo oceniła Rada Polityki Pieniężnej. Zdaniem Rady, nie ma pewności co do możliwości realizowania budżetu. Rada podkreśla m.in. poziom zapisanego i zawyżonego, wzrostu dochodu budżetu z podatków.
Budżet na 2001 r. oparto na założeniu przyjęcia przez Sejm tzw. ustaw okołobudżetowych. Cel niepopularnych ustaw okołobudżetowych to zaoszczędzenie 3,4 mld zł. Ich niedawne przyjęcie zwiększa szanse przyjęcia budżetu 2001. Trzeba powiedzieć, że przyczyna tego oraz przyszłorocznych problemów Funduszu Pracy to "nieszczelne" ustawy, umożliwiające np. otrzymywanie zasiłku przedemerytalnego nawet przez 19 lat! UW od dawna wskazywała na niewłaściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy. Jednak dopiero teraz mamy zmiany ustawowe.Uważam, że ruchem pozornym jest podniesienie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wzrost składki o 0,25% - w odróżnieniu od skutecznej restrukturyzacji - nie zmieni sytuacji w służbie zdrowia, np. nie zapewni podwyżek. Na duże podniesienie składki nas nie stać. Obecne 0,25% ma być sygnałem "korzystnej tendencji" do podnoszenia składek. Lecz można prognozować, że bez faktycznej restrukturyzacji, gros środków z nowej, wyższej składki zostanie zmarnowane.
Po stronie dochodów, obiekcje budzi sprawa ZUS-u. A mowa tu o ponad 70 mld zł! ZUS wyliczył m.in., że skutek tzw. "30-krotności" (zasada nieodliczania składek od poborów w wysokości ponad 30 średnich) wyniesie ponad 3 mld zł, podczas gdy, jeszcze w maju 2000, ZUS i Ministerstwo Finansów oszacowały ubytek na ok. 900, a ostatecznie ok. 1200 mln zł. Swego nowego szacunku ZUS nie jest w stanie udowodnić: system informatyczny Zakładu nadal nie działa. A zatem ZUS przeszacował lub ujawnił składki "szarej strefy" - osób, które dawniej nie płaciły. Jednak ta tendencja powinna znaleźć odzwierciedlenie w dochodzie budżetu 2000 z podatków. A nie znajduje.
I jeszcze jeden znak zapytania: otwarte fundusze emerytalne. Na jakiej podstawie ZUS określa, iż za lata zeszłe jest winien OFE dokładnie 3500 mln zł? ZUS nie ma przecież ewidencji członków funduszy, czyli nie

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP