PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ryzyko rynkowe pod kontrolą

Autor: Wojciech Zdanowicz - DM IDM SA
30-11-2007 00:00
Ryzyko rynkowe pod kontrolą

Ryzyko rynkowe może być zdefiniowane jako ryzyko poniesienia straty przez przedsiębiorstwo w wyniku niekorzystnych zmian cen.

Wyjaśnimy na początku kilka kluczowych pojęć, które są konieczne do poruszania się w tematyce zabezpieczania ryzyka. Transakcja hedgingowa, lub potocznie "hedge", to pozycja w instrumencie finansowym, której celem jest zmniejszenie bądź całkowita eliminacja ryzyka.
Najczęściej wykorzystywanymi instrumentami zabezpieczającymi są instrumenty pochodne - czyli instrumenty finansowe, których wartość zależy od wartości innego instrumentu, zwanego instrumentem bazowym.

Przez analogię, określenie instrument bazowy często stosuje się także do określenia źródła ryzyka, które jest zabezpieczane. W praktyce wielkość posiadanego ryzyka określa się mianem ekspozycji. Przykład: importer płacący za towary w euro posiada ekspozycję na rynku EURPLN i do jego zabezpieczenia wykorzystuje opcje walutowe, czyli instrument pochodny, którego instrumentem bazowym jest kurs walutowy.

Nie znamy dnia ni godziny...

W zależności od specyfiki działalności podmiotu, źródeł ryzyka rynkowego może być bardzo wiele. Ryzyko mogą generować zarówno posiadane aktywa (np. inwestycje) i źródła przychodów (np. ze sprzedaży towarów), jak i pasywa (zobowiązania) i źródła kosztów (np. zakup surowców produkcyjnych). W przedsiębiorstwach importowych ekspozycja wynika z ponoszenia strat w wyniku wzrostu kursu waluty zagranicznej, w przedsiębiorstwach finansujących działalność długiem ekspozycja wynika z możliwości wzrostu stóp procentowych i w związku z tym kosztów finansowania.

Hedging (zabezpieczanie) to działalność mająca na celu zajęcie takich pozycji (kupno instrumentów finansowych, stworzenie zobowiązań itd.), które będą przynosiły zysk w sytuacji, gdy źródło ryzyka będzie generować straty. Nie musi to być konieczne przeciwstawna pozycja w tym samym instrumencie. Pozycja zabezpieczająca musi być w jak największym stopniu odwrotnie skorelowana ze zmianami wartości tego, co jest zabezpieczane.

Wybór instrumentu zabezpieczającego musi uwzględniać także koszty transakcyjne, płynność rynku, elastyczność, jaką dany instrument oferuje, aspekty prawne i księgowe oraz znajomość rynku i doświadczenie osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem. Zarządy przedsiębiorstw, których działalność generuje ryzyko, powinny być świadome wpływu, jaki ma ono na wyniki finansowe, oraz korzyści, jakie można osiągnąć, jeśli będą w odpowiedni sposób nim zarządzali.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP