PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rząd gra w zielone z prosumentami

Autor: Ireneusz Chojnacki
16-05-2015 08:46 |  aktualizacja: 16-05-2015 08:47
Rząd gra w zielone z prosumentami

Stałe taryfy wzbudziły liczne kontrowersje. Od politycznych (przeszły w Sejmie głosami PSL, a to regulacja niezgodna ze stanowiskiem rządu), poprzez ekonomiczne (zarzut nadmiernego wsparcia), na legislacyjnych skończywszy

Fot. Fotolia
<b>Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej</b><br />
<br />
- Ustawa OZE powinna dać przede wszystkim wyraźny impuls inwestycyjny dla naszego sektora. Ciągnący się aż trzy lata proces zmian legislacyjnych spowodował znaczne spowolnienie inwestycyjne, które zobaczymy już w 2016 r. (nawet jeżeli w statystyce pokażą się projekty z roku poprzedniego). Bezsprzecznie rok 2017 r. będzie najgorszy od wielu lat, co zaś się stanie później, nie wiadomo. Realizacja celów OZE na 2020 r. stoi pod znakiem zapytania, szczególnie w przypadku nieosiągnięcia pełnego zrozumienia między inwestorami, URE i Ministerstwem Gospodarki co do wykładni i interpretacji części zapisów ustawy. Dodatkowo tylko duży wolumen w pierwszych aukcjach zmniejszy ryzyko zastoju inwestycyjnego i nieosiągnięcia celów roku 2020.
Moc zainstalowana OZE w Polsce (w MW) Produkcja energii z OZE w Polsce * (w TWh)

Zanim ustawa o OZE weszła w życie, resort gospodarki już zapowiedział przygotowanie jej nowelizacji - z powodu taryf gwarantowanych. Poprawki te mogą stać się okazją do większych zmian.

Polski rynek odnawialnych źródeł energii powoli, lecz nieubłaganie wkracza w nowe realia regulacyjne, określone ustawą o OZE. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją 11 marca br. Wejdzie ona w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, a tego eksperci spodziewają się na początku kwietnia br.
Zgodnie z przepisami jeszcze długo będą działały równolegle dwa systemy wsparcia OZE. Dotychczasowy, oparty na systemie zielonych certyfikatów (które są zbywalnymi prawami majątkowymi, przysługującymi wytwórcom energii z OZE) oraz nowy, aukcyjny system wsparcia (który zwycięzcom aukcji daje gwarancję sprzedaży energii po cenie uzyskanej w aukcji przez 15 lat).

System aukcyjny nie dotyczy mikroinstalacji, czyli źródeł o mocy do 40 kW. Ich wsparcie nie jest jednolite. Wytwarzanie energii ze źródeł o mocy do 10 kW objął system taryf gwarantowanych (tzw. poprawka prosumencka). Rozwiązanie to jest niejako "nakładką" na ogólny system wsparcia mikroinstalacji. A ten daje ich właścicielom prawo sprzedaży nadwyżek energii z produkcji własnej nad zużyciem za 100 proc. ceny z tzw. rynku konkurencyjnego…

Stałe taryfy wzbudziły liczne kontrowersje. Od politycznych (przeszły w Sejmie głosami PSL, a to regulacja niezgodna ze stanowiskiem rządu), poprzez ekonomiczne (zarzut nadmiernego wsparcia), na legislacyjnych skończywszy. Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki, na posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych już po podpisaniu ustawy o OZE przez prezydenta, podkreś-lał, że w rezultacie przyjęcia tzw. poprawki prosumenckiej w ustawie pojawiło się wiele niespójności.

Poprawka do poprawki?

- Największym problemem jest przekroczenie dopuszczalnej pomocy pub-licznej. Inną kwestią jest sprawa wysokości opłaty OZE. Przyjęty w ustawie poziom opłaty odpowiada kalkulacjom, które były przygotowywane bez uwzględnienia poprawki prosumenckiej - powiedział Pietrewicz. I zapowiedział, że resort gospodarki wystąpi z projektem nowelizacji ustawy o OZE w sprawie taryf gwarantowanych po to, "żeby tę ustawę uczynić wykonalną".

Problem pomocy publicznej powiązany jest z poziomem zwrotu z inwestycji, jaki dają taryfy gwarantowane. Resort gospodarki informował, że zgodnie z unijnymi przepisami maksymalna stopa zwrotu stosowana do obliczenia uśrednionych kosztów produkcji nie może dla Polski przekroczyć 3,58 proc., a z ocen taryf gwarantowanych przedstawianych przez Instytut Energii Odnawialnej wynikało, że dają one możliwość uzyskania stopy zwrotu na poziomie aż 9 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP