Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Samorządy mogą oszczędzić miliony na energii

Autor: Dariusz Ciepiela
10-08-2010 00:00
Samorządy mogą oszczędzić miliony na energii

Wiele samorządów lokalnych nie prowadzi żadnych działań ukierunkowanych na zmniejszenie zużycia energii i ciepła. Tam gdzie programy oszczędnościowe zrealizowano, widać, że chodzi nie tylko o klimat, ale i wielomilionowe korzyści.

Projekt Ustawy o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej.
Ustawa ma wymusić na sektorze publicznym - a więc także na samorządach lokalnych - działania na rzecz oszczędzania energii. Przymus wydaje się konieczny, bo zachęty najwyraźniej nie wystarczają. Miasta i gminy generalnie nie inwestują w efektywność energetyczną, zasłaniając się brakiem środków lub pilniejszymi potrzebami. Często jednak chodzi o brak świadomości, że publiczne pieniądze zainwestowane w oszczędzanie energii elektrycznej ciepła zwracają się szybko, a zaoszczędzone w przyszłości środki można wydawać na inne cele.

Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, prezydent miasta opracowuje projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Projekt taki powinien określać m.in. przedsięwzięcia racjonalizujące użytkowanie ciepła, energii elektrycznej i paliw gazowych. Duża część samorządów takich programów nie przygotowała, a wiele z tych, które takie opracowanie posiada, go nie realizuje. Wyjątkiem należącym do krajowej czołówki, jeśli chodzi o skuteczność lokalnej polityki energetycznej, jest Częstochowa.

- Kształtowanie i realizacja lokalnej polityki energetycznej stanowi niezwykle ważną składową w procesie zrównoważonego rozwoju gminy. Efektywność, energia, edukacja, ekologia i ekonomia to elementy polityki energetycznej, którą każde miasto powinno realizować w oparciu o funkcjonujący stan prawny i z przekonaniem, że jest partnerem dla przedsiębiorstw energetycznych, który zna swoje obowiązki, ale przede wszystkim korzysta z przysługujących mu uprawnień - mówi Bożena Herbuś, inżynier miejski w Częstochowie, podkreślając, jak bardzo istotna jest współpraca i porozumienie między wszystkimi uczestnikami rynku energii, mającymi wpływ na realizację lokalnej polityki energetycznej.

Pieniądze na ulicy

W Częstochowie od roku 2003 realizowany jest program zarządzania energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej, którego głównymi celami jest poprawa efektywności energetycznej, ograniczenie zużycia energii elektrycznej i ciepła oraz zmniejszenie kosztów ich zakupu. W mieście realizuje się również zadania termomodernizacyjne, modernizacje węzłów cieplnych, przebudowy kotłowni indywidualnych na paliwa bardziej ekologiczne. Efekty są znaczące. W 2009 r. w 121 obiektach oświatowych zużycie paliw i energii wyniosło 54 190 MWh i było mniejsze o 18 500 MWh (ponad 25 proc.) niż w roku 2003. Przyjmując średnie ceny paliw i energii za lata 2004-09, ograniczenie wydatkowania środków w 121 obiektach oświatowych w tym okresie wynosi łącznie ok. 15 mln zł. Samorząd Częstochowy jest jednym z nielicznych, który kupuje energię elektryczną, wykorzystując zasadę TPA. Pierwszy przetarg na zakup energii elektrycznej dla budynku Urzędu Miasta odbył się w roku 2008 i od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. energia kupowana była od nowego sprzedawcy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP