PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Scenariusz alternatywny istnieje

Autor: Renata Dudała
16-02-2001 00:00

Rozmowa z Leszkiem Filipowiczem, dyrektorem Business Management&Finance SA

– Jak dalece jest zaawansowana prywatyzacja i restrukturyzacja hutnictwa?
– Restrukturyzacja jest procesem ciągłym, odbywającym się przede wszystkim na poziomie przedsiębiorstw. Niektóre z nich, jak np. Huta Sendzimira SA odnotowują znaczne sukcesy, których dowodem są wzrost efektywności działania i poprawa wyniku finansowego. Rządowy program restrukturyzacji hutnictwa jest obecnie modyfikowany tak, aby uwzględniał skutki ostatnich zmian (m.in. wzrostu konkurencji ze strony importu, wzrostu zadłużenia) w sytuacji rynkowej przedsiębiorstw.
Prywatyzacja hutnictwa jest narzędziem, które powinno umożliwić przyspieszenie działań restrukturyzacyjnych. Ministerstwo Skarbu Państwa zapoczątkowało w listopadzie ub. roku kompleksowy proces prywatyzacji huty im. T. Sendzimira SA, Huty Cedler SA oraz Huty Katowice SA, którego celem jest znalezienie inwestorów zainteresowanych wszystkimi wymienionymi wyżej firmami.
– Jakie szanse powodzenia ma przedstawiona w ostatnim czasie przez resort skarbu oferta dotycząca pozyskania inwestora dla kilku hut?
– Wierzę, że szanse powodzenia tej oferty są większe niż w przypadku poprzednich, nieudanych prób prywatyzacji poszczególnych przedsiębiorstw. Takie przekonanie wynika z faktu, iż po raz pierwszy inwestorom przedstawia się możliwość dokonania jednoczesnej inwestycji w całą grupę przedsiębiorstw polskiego przemysłu stalowego, w tym przede wszystkim w huty Katowice i Sendzimira. Z punktu widzenia inwestorów oznacza to ograniczenie ryzyka i możliwość zaproponowania optymalnej struktury inwestycji. Z punktu widzenia Skarbu Państwa byłoby to z kolei wzmocnienie zasadniczej części polskiego przemysłu stalowego i stworzenie jej dalszych możliwości rozwoju.
Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że na świecie i w Europie istnieje ograniczona liczba przedsiębiorstw, które byłyby zdolne do przejęcia na siebie roli inwestora strategicznego dla całego pakietu oferowanych hut. Dlatego oferta będzie bardzo szczegółowo analizowana.
– Jaki scenariusz przewiduje resort skarbu w przypadku gdyby nie udało się pozyskać inwestora?
– Scenariusz alternatywny oczywiście istnieje, na tym jednak etapie nie chcielibyśmy go komentować. Ministerstwo Skarbu Państwa jest zdecydowane przeprowadzić najpierw proces identyfikacji zainteresowania potencjalnych inwestorów strategicznych.
– Jakie są możliwości finansowania dalszych przekształceń w hutnictwie?
– Trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jeśli chodzi o inwestycje poszczególnych hut, jest faktem powszechnie znanym, że bardzo ograniczone są obecnie możliwości finansowania znaczniejszych inwestycji w hutnictwie ze źródeł wewnętrznych przedsiębiorstw lub kredytem. Dlatego właśnie tak istotne byłoby pozyskanie inwestorów.
– Dziękuję za rozmowę.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP