Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Schładzanie ciepłownictwa

Autor: Łukasz Komuda
22-04-2006 00:00
Schładzanie ciepłownictwa
Produkcja ciepła w gorącej wodzie i parze (w PJ) Rozdysponowanie ciepła wytworzonego u licencjonowanych wytwórców w 2004r. <B>Grzegorz Cegliński, główny specjalista ds. sprzedaży w Departamencie Rynku Ciepła Vattenfall Heat Poland SA:</B>
? Jeszcze w zbyt wielu polskich blokach standardem w okresie grzewczym jest temperatura 24-250. Oszczędności w kosztach ogrzewania i popycie na energię cieplną można szukać w obniżeniu temperatury do komfortowych 200. Na razie wietrzenie to nadal najpopularniejsza metoda regulacji temperatury w mieszkaniach.

Według wstępnych danych GUS, w 2005 roku produkcja ciepła w Polsce wynosiła 520 petadżuli. Wygląda na to, że był to dla energetyki cieplnej rok rekordowy. Od dziesiątów lat nie mieliśmy tak niskiej produkcji ciepła w gorącej wodzie i parze.

Według URE w 2002 roku produkcja ciepła koncesjonowanych wytwórców wynosiła 493 PJ, w 2003 roku spadła do 491 PJ, zaś rok później do 470 PJ. Ciepłownictwo zawodowe wytworzyło w tym czasie odpowiednio: 274 PJ, 287 PJ i 266 PJ.
Według GUS, który używa innej metodologii badań, w 2005 roku produkcja ciepła w podmiotach zatrudniających ponad 49 osób wyniosła jedynie 520 PJ, a jej spadek w porównaniu do 2004 roku wynosił 2, 2 proc. Oznacza to, że szacunkowo produkcja podmiotów zatrudniających ponad 9 osób wynosiła w ubiegłym roku ok. 550 PJ. Czyli tyle, co w połowie okresu PRL-u i o 1/4 mniej niż w 1996 roku.

W pewnym stopniu ten spadek to wynik modernizacji przeprowadzonych w sektorze. Nowe technologie, związane z pozyskiwaniem ciepłej wody i pary, przesyłaniem (ograniczenie strat ciepła) i zdalnym sterowaniem ich dystrybucji w sieci, pozwoliły na znaczące oszczędności.

– Spadku zapotrzebowania na ciepło nie można oceniać negatywnie, jeżeli wiąże się z bardziej efektywnym jego wykorzystaniem – powiedział Janusz Ryk, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. – Wyższa efektywność oznacza oszczędność surowców energetycznych, racjonalniejsze gospodarowanie i czystsze środowisko. Do tego spadku wytwórcy ciepła muszą dostosować swoje moce i infrastrukturę. Większym problemem jest jeżeli zmieni się struktura rynku, a udział scentralizowanych systemów ciepłowniczych w nich będzie malał. Istotne jest, czy przy mniejszej sprzedaży ciepła i urzędowo ograniczonych możliwościach zarabiania na produkcji i dystrybucji ciepła, przedsiębiorstwa będą w dalszym ciągu efektywne ekonomiczne.


Rosnąca termoświadomość


Spadała jednak nie tylko podaż, ale przede wszystkim popyt. W latach 1996-2004 zamówienia na ciepłą wodę i parę zmniejszyły się o ok. 40 proc. Po części można to wytłumaczyć oszczędnościami odbiorców, dla których koszt ciepłej wody i c.o. to znaczący wydatek w budżecie. Dlatego też Polacy zaczęli docieplać swoje domy, za to samo wzięły się spółdzielnie mieszkaniowe, a oprócz stosowania odpowiednich materiałów elewacyjnych, niezwykle popularne stało się wymienianie okien na „cieplejsze”.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP