Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sektory na plusie

Autor: NP
31-08-2006 00:00
Sektory na plusie

Sektory wytwórczy energii elektrycznej, gazu i wody, są w czołówce. Produkcja pojazdów mechanicznych, wyrobów chemicznych i artykułów spożywczych notuje wzrost. Budownictwo budzi się z letargu. Tak wygląda stan najważniejszych branż polskiej gospodarki w 2005 r.

Sytuację podmiotów gospodarczych w ub.r. kształtował splot kilku podstawowych czynników. Po pierwsze, ustał wpływ tzw. efektu unijnego, który w 2004 r. napędzał koniunkturę, odnotowano również spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz niższe niż w 2004 r. tempo wzrostu cen. Nadal na wysokim poziomie utrzymywała się dynamika eksportu.
2005 rok przyniósł, według danych Ministerstwa Gospodarki, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu na poziomie 4 proc. w porównaniu do ponad 12 proc. w 2004 r. Powodem tak sporej dysproporcji jest ustanie efektu unijnego, który zwłaszcza w pierwszych dwóch kwartałach 2004 r. napędzał polski przemysł. Po jego wygaśnięciu już od II kw. 2004 r. następuje stopniowe uspokojenie, a w 2005 r. produkcja przemysłowa przyhamowała. Niepokojący jest zwłaszcza rozdźwięk między wskaźnikami tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, a wysoką dynamiką eksportu. Może to oznaczać, że firmy zaspokajają zapotrzebowanie rynkowe wyprzedając zapasy.


Rośnie w energetyce


Wysoką dynamikę produkcji odnotowały podmioty zajmujące się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz i wodę (wzrost o 3,8 proc.), na co wpłynęły ubiegłoroczne podwyżki cen. Ogólnie 19 działów przemysłu odnotowało w ub.r. wyższą dynamikę produkcji niż w roku poprzednim. Wśród nich na uwagę zasługuje zwłaszcza produkcja instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (21,4 proc.). Dobrym sygnałem jest wyższa dynamika produkcji firm zaliczanych do przemysłu nowych technologii (wzrost o 6,4 proc.), zwłaszcza że produkcja spółek z tego sektora trafia głównie na eksport. Do sektorów mogących zaliczyć ubiegły rok do udanych należały także firmy zajmujące się produkcją maszyn i urządzeń (wzrost dynamiki produkcji o 17,8 proc.), wyrobów z metali (o 10,9 proc.) oraz produkcji wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (o 9,1 proc.).

Trochę gorzej wiodło się firmom górniczym. Wygasa megapopyt ze strony gospodarki chińskiej, a polskie górnictwo odnotowuje spadek produkcji sprzedanej (na razie o 0,2 proc.). W sektorze górnictwa kamiennego i brunatnego ubiegły rok był nie najlepszy - poziom produkcji w stosunku do 2004 r. był niższy o 6,0 proc. Wydobycie węgla kamiennego spadło o 2,6 proc., a węgla brunatnego wzrosło o 0,7 proc. Nie najlepiej działo się również w produkcji koksu i sektorze rafinacji ropy naftowej, gdzie przedsiębiorstwa odnotowały spadki produkcji sprzedanej o ok. 10 proc. Sytuację w sektorze górniczym ratowała dobra koniunktura na miedź i, co za tym idzie, pozytywne wyniki w górnictwie miedzi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP